Inför Färjestadens GoIF B - EIS B
Så var det åter dax för match i Div.3 SÖ där vi på söndag åker till Färjestaden på öland för att möta deras B-lag. Detta är ett lag som vi under senaste åren har spelat många jämna matcher mot, vi räknar med ännu en tuff drabbning. Färjestaden har ett ungt lag, men kanske det kommer ner någon från deras A-lag då dem är spelllediga denna helgen. B-laget har spelat 4 matcher där dem spelat 3 oavgjorda samt förlorat en. Dem börjafe med att spela 0-0 hemma mot Kallinge, sen blev det även 0-0 borta mot Madesjö. Därefter spelade dem 2-0 hemma mot Södermöre, för att sen förlora borta mot Borgholm förra helgen. Vi har ju börjat årets seriespel på ett strålande sätt med 3 vinster. Vi stod ju över första omgången, sen har vi vunnit mot Kristianopel borta med 3-0, Kallinge hemma med 8-0, och förra helgen vann vi med 6-0 mot Södermöre. 2019 så kom Färjestaden B 4:a på 27 poäng (vi kom 8:a, fast bara 5 poäng efter), i Div.3 SÖG. 2018 så vann dem sin Div.4 serie på 39 poäng. Matchen spelas med ett publikantal på 50 st, fast det krävs vissa krav för att det skall vara tillåtet, läs gärna mer om vad som krävs på SmFF hemsida, tryck HÄR för att läsa vad som gäller. Vill man sen stötta både Dam och Herr i EIS så kan man gå in på vår "Insamling" och stödja oss via en soffbiljett eller vad man kallar det. Vi hoppas på en trevlig tillställning där det förväntas bli halvmolnigt och ca 21 grader. Matchen spelas på söndag i Färjestaden kl 17.00, samling kl 15.00 vid Emmaboda IP, eller 16.00 på plats. Truppen är: 1. Lina Gustafsson 3. Inés Ixcot Nilsson 7. Tea Gustavsson 9. Linnea Sternegård 11. Alice Stensson 18. Emelie Hyberneth 19. Moa Claesson 20. Era Ahlex 21. Tuva Johnsson 25. Wilma Fyhr 26. Ellinor Zakrisson 28. Emilia Ekström
Dam
28 aug 2020
0kommentarer
Inför SB/TIF - EIS A
Nu tuffar vi på med ännu en seriematch för vårt Div.2-lag. Vi åker imorgon till Smedby för att möta SB/TIF eller Smedby/Trekanten för ännu en intressant match. SB/TIF har börjat årets seriespel i Div.2 ÖG med 3 vinster och 2 oavgjorda, inte illa för en nykomling. SB/TIF har spelat följande matcher i serien, dem började mot Södermöre. Sen vann dem borta mot Ingelstad med 4-2, därefter vann dem hemma med 7-0 mot RBK/IFKO. Sen spelade dem 1-1 borta möt Glömminge, för att sen igår vinna hemma med 5-0 mot Lindsdal. 2019 så kom vann SB/TIF sin Div.3 serie efter en jämn fight med Kalmar Södra/Hossmo och IFK Borgholm. Matchen spelas med ett publikantal på 50 st, fast det krävs vissa krav för att det skall vara tillåtet, läs gärna mer om vad som krävs på SmFF hemsida, tryck HÄR för att läsa vad som gäller. Vill man sen stötta både Dam och Herr i EIS så kan man gå in på vår "Insamling" och stödja oss via en soffbiljett eller vad man kallar det. Vi hoppas på en trevlig tillställning där det förväntas bli lite regn samt runt 16 gradig värme. Matchen spelas på Tingbyskans i Smedby kl 18.30, samling IP 16.45 eller direkt i Smedby kl 17.30. Truppen är: 112. Hanna Runesson 5. Ronja Berg 8. Sandra Berg 9. Linnea Sternegård 10. Shaida Dodkanlou 11. Alice Stensson 12. Miranda Gjakova 13. Nora Elmstrand 17. Moa Törnblad 20. Era Ahlex 22. Emelie Zakrisson 24. Emelie Joelsson 26. Ellinor Zakrisson 29. Tilde Elgborn
Dam
27 aug 2020
0kommentarer
Guldfemman efter 3 omgångar
Vi fick ju in några som tagit sin "femma" för att kunna vara med i vår tävling kallad Guldfemman. Ställningen efter omg 3 kan ni se HÄR Omgångens lirare i omg 2 blev: Era Ahlex Omgångens coach i omg 2 blev: Pelle Berg Omgångens lirare i omg 3 blev: Moa Törnblad Omgångens coach i omg 3 blev: Ulf Runesson Nästa match i Guldfemman är på fredag i matchen mot SB/TIF (Smedby/Trekanten). Ni som är med har ju möjligheten att byta spelare 10 ggr under tävlingen.
Dam
26 aug 2020
0kommentarer
Vi vann tredje raka mot Team Södermöre
Vi tar vår tredje raka vinst när vi denna gång besegrar Södermöre med 6-0. Vi är stabila matchen igenom där vi har bra kontroll på spelet under hela matchen i princip. Vi fick också rätt stora ytor att spela på denna gång, men vi hade lite svårt att utnyttja flera lägen till bra anfall, men det var ändå en bra genomförd match. Vi försökte verkligen att rulla bollen så mycket vi kunde, och vi letade hela tiden efter offensiva lösningar vilket är bra. Jag var som alltid lite gnällig på vårt utförande, men direkt efter matchen så kändes det bättre och då kunde jag se allt bra vi gjorde under matchen. Våra inlånade 05-tjejer var återigen väldigt duktiga, så både Amelia M och Vera E fick plusbetyg för sin halvlek dem spelade. Lina G var alert på dem få tillfällen hon fick vara med i spelet. Emelie Z visade framfötterna med 2 mål och 2 assists, och Wilma F var hela tiden aktiv och spelbar så hon var ständigt ett hot framåt. Nästa helg väntar ny match då vi åker till Öland för att möta Färjestaden B på söndag.
Dam
25 aug 2020
0kommentarer
Vi förlorade mot ett bra R/M
Vi spelade en väldigt jämn match mot ett starkt och stabilt R/M. Vi hade ett litet övertag i första halvlek kändes det som, men det var R/M som hade mest kontroll över den andra tyckte jag. Vi hade en hel del bra lägen att skapa riktigt bra lägen för oss, men antingen slarvade vi bort dem eller försvarade sig R/M bra i vissa fall. Vi försökte under hela matchen att spela lite enklare bakifrån, men för att sen få tag i bollen och hota med ett bra och snabbt passningsspel. Men vi skapade inte tillräckligt mycket tid för oss att kunna förvalat våra ytor till chanser. Vi gjorde ett riktigt snyggt spelmål ända nerifrån egen planhalva, medans vi släpper in kvitteringen efter en fast situation (inkast) där vi tycker vi står väldigt stilla. Men vi var rätt nöjda i paus ändå, och vi pratade om att försöka göra allt lite bättre och lite snabbare. Men vi tappade istället lite kontroll på matchen, men vi hade nog mer målchanser ändå men dem kom till lite på lite individuella insatser, men vi hade endast ett fåtal riktigt bra lägen. R/M skapar lite mer i andra, och efter en lite tilltrasslad situation där vi tar många beslut som sen leder till ett segermål för R/M. Vi försöker att forcera sista 20 min för en kvittering, men R/M står emot bra och matchen slutar med en tung 2-1 förlust. Vi får bara försöka bita ihop och ta nya tag nästa fredag då vi möter starka nykomlingen Smedby/Trekanten borta. Moa T var bra matchen igenom, hon hade ett friläge i slutet som gick i stolpen. Ronja B var riktigt stabil och höll ihop mittfältet under hela matchen. Tyckte också Emelie J var duktig samt hade vi några pigga inhopp. Annars tycker jag nog att vi har lite för många som inte gör sin prestation tillräckligt bra för att vi ska kuna vinna mot ett så här bra motstånd. Och det är ju lite upp till mig som tränare att få tjejerna att våga/kunna prestera sitt bästa, så där har jag ju misslyckats rejält.
Dam
24 aug 2020
0kommentarer
Visa fler nyheter