Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Som sagt så bad vi maestro him self att ge oss lite återkoppling efter Återträffen. En träff med våra nya lagmedlemmar både på planen och på läktaren och redan nu börjar resan mot gemensamma mål :).
Peters tankar :
Så var då årets Återträff genomförd!
Återträffen är då vi för första gången samlar de nya tjejer och killar som blivit uttagna och tackat ja till att börja på RIG till hösten.
I år var det åtta tjejer sju killar samt en kille (Patrik Burman) som hoppar in i nästa års åk 2.
Av en slump kom träffen med de nya dagen efter DM-semifinalen för tjejerna mot Dalen - dvs den sista match där 96:orna deltar i RIG-tröjan...
De två dagarna startade med presentationslekar och samarbetsövningar. I den första delen tävlade de nya eleverna mot sina föräldrar - och åkte på rejält med stryk! Annars var våran glada överraskning att stämningen bland både elever och föräldrar var ovanligt öppen, inte alls så nervöst och blygt som det ofta kan vara. Det gjorde att samarbetsövningarna funkade bra och efter dem anslöt alla nuvarande elever. Då blev det internmatch på bägge planerna - enda gången under året då vi förfogar över en trupp på fyra årskullar.
Efter lite middag höll åk 3 i lekar med övriga årskullar innan det bar av till elevhemmet - för FF-aktiviteter. Blev enligt ryktena en tidig kväll trots att de äldre killarna försökte få igång lite roligare stämning (med de nya tjejerna, månne???).
Dag två handlade mer om sommarträning, klädprovning, tester och adresslistor. Avslutningen var ju våra hiskeliga trygghetsövningar. Glädjande där var att ingen heller detta år blev skadad.
När vi släpper hem våra nya kompisar så är det med en bra känsla. Vi tror mycket på både killarnas och tjejernas upplagor och då känns det skönt att se dem bidra redan nu med stort engagemang. De påbörjar nu en tre år lång resa - som de kommer ha med sig resten av deras liv. Vi ser mycket fram mot att få hänga med på den och hoppas de tar sig an sommarträningen med stor iver.
Nya kapitel i RIG-historian
/Peter
Mot toppen.
Tack Ellen för kortet :)
/admin
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera