Schema för uppstartsläger 4-6 september
Nu börjar det dra ihop sig till uppstartsläger för handbollen. Här kommer schemat för helgen så att ni har koll på tider och platser. Vi kommer träna både inomhus i Hestrahallen och utomhus på Byttorps IP, så ta med kläder och skor för både och (gäller lördag och söndag). Alla våra pass kommer köras tillsammans med P/F7, P/F8 och F9. Svara gärna på kallelsen så snart ni kan. Vi behöver svar på vilka som kommer senast nu på söndag (30/8). Fredag 4 september 16:50: Samling i Hestrahallen, ombytta och klara för inomhusträning. 17:00–18:30: Teknikbana och rörlighet i Hestrahallen. 18:30: Slut för dagen. Lördag 5 september 10:20 Samling på Byttorps IP, ombytta och klara för utomhusträning. 10:30–12:00: Stafetter och brännboll utomhus på Byttorps IP. 12:00–13:00: Gemensam lunch med alla lag i Hestrahallen. 13:00–14:30: Teknikträning med fokus på passningar och skott i Hestrahallen. 13:30–14:30: Föräldramöte på Hestra Midgårdskolan. Bra om så många föräldrar som möjligt kan vara med! 14:30–15:00: Mellanmål. 15:00 Slut för dagen. Söndag 6 september 10:50 Samling i Hestrahallen, ombytta och klara för inomhusträning. 11:00–12:30: Träningspass med uppvärmning och match i Hestrahallen. 12:30–13:30: Gemensam lunch med alla lag i Hestrahallen. 13:30–14:30: Styrka och rörlighet utomhus på Byttorps IP. 14:30 Slut på lägret. Vi ser fram emot en riktigt rolig och fartfylld helg tillsammans med killarna!
Handboll P9 (2017)
26 aug
0kommentarer
Säsongsstart - Träningstider och uppstartsläger
Nu lägger vi P8 bakom oss och kliver upp som P9! Det är dags att blicka fram emot en ny, rolig säsong med gänget. Här kommer viktig information om när vi drar igång. Uppstartsläger 4–6 september Precis som förra året tjuvstartar vi säsongen med ett uppstartsläger helgen den 4–6 september i Hestrahallen. Det kommer att bjudas på olika sorters träningar, intressanta föreläsningar för föräldrar och mycket annat. Vi återkommer med mer detaljerad information om tider och upplägg så fort vi fått det till oss. Träningar i höst Våra ordinarie träningar drar igång torsdagen den 1 oktober kl. 17:30. Vi fortsätter träna en gång i veckan i Byttorpskolans idrottshall men vi förlänger tiden till 1,5 timme per pass. Ha det bra så länge så ses vi på uppstartslägret första helgen i september!
Handboll P9 (2017)
18 aug
0kommentarer
Dags att redovisa föreningsförsäljningen!
Nu är det dags att runda av vår försäljning av toalett- och hushållspapper. För att vi ska kunna sammanställa allt så behöver vi få in era försäljningslistor senast nu på måndag den 20 april. Hur lämnar jag in listan? Ta ett tydligt kort på din försäljningslapp och skicka bilden till Zoltan. Betalning I samband med att du skickar in din lista ska även den totala summan för din försäljning swishas till Zoltan. Ni betalar in hela summan nu och ansvarar sedan själva för att samla in pengarna från de personer som har handlat av er, om ni inte redan gjort det. Tack för att ni kämpar på med försäljningen, det betyder mycket för lagkassan och föreningen!
Handboll P9 (2017)
18 apr
0kommentarer
Visa fler nyheter