Div info inför campen
Inför campen som startar imorgon fredag kommer här lite inf som kan vara bra att ha koll på. Det kommer mest troligen inte gå att lämna trunkarna kvar över natten så räkna med att ta hem dem efter sista träningen för dagen. Kan också vara svårt att få tillgång till Microvågsugn för lunchen på lördag så säkrast är att skicka med kallunch. Målvaktsschema för campen: Fredag kl. 14:30-15:30 Ted & Sakari Fredag kl. 16:50-17:50 Ted & Sakari Lördag kl. 10:00-11:00 Elias E & Luca Lördag kl. 12:20-13:40 Svante E & Arvid S 3st målvaktsutrustningar kommer tas med så det kan finnas möjlighet för fler att stå. Kom ihåg båda tröjfärger, vattenflaska, skridskoskydd & all annan utrustning. Till sist anordnar Brooklyn loppis/hockeybytardagar i ishallen under campen där ni kan köpa eller sälja utrustning, se Brooklyns allmänna laget sida för mer info.
U10/ -16
7 aug
0kommentarer
Info & schema BT-camp BTU10
Hej föräldrar och spelare Till veckan är det dags för Brooklyn Tigers hockeycamp i Sunderby ishall. Här nedanför är schemat i sin helhet för BTU10 & för varje aktivitet kommer det skickas ut en kallelse, besvara den senast onsdag 6/8 så får vi ledare en bild av hur många som deltar på respektive pass. Fredag 8/8 14:30-15:30 Is Mellis & teori 16:50-17:50 Is Lördag 9/8: 10:00-11:00 Is 11:15-12:00 Lunch 12:20-13:40 Is 14:00-15:00 Fystester/fys Att tänka på inför campen är att det bara är en lunch och den får varje spelaren själv ta med, vi kommer kunna äta i fiket eller omklädningsrummet. Det kan det vara passande att skicka med frukt eller annat mellanmål till spelarna på fredag. Det är inte helt klart om vi har möjlighet att lämna kvar trunkarna men mest troligen går det då vi har tillgång till sporthallen. Se till att ta med ombyte och innebandyklubba behövs till lördagens fysträning och tester. Ta med båda tröjfärgerna till campen, färgindelning görs på plats. Vi tränare kommer gå ut med förfrågan till spelare som vill stå i mål något av passen under campen, går bra att anmäla intresse för det via sms också. Som det ser ut nu så kommer det inte tas ut någon avgiften för campen. Vi ser detta camp som en uppstart av säsongen för laget och en chans att testa ny utrustning mm, sen i september kommer vanliga träningstider delas ut till laget. Vi ses på fredag!
U10/ -16
3 aug
0kommentarer
Brooklyn camp i augusti
Hej föräldrar och spelare Vill flagga för att BTU10 (födda 2016) kommer vara med på Brooklyns hockeycamp i Sunderby ishall. Schemat är inte spikat än av klubben men det handlar om två dagar, i dagsläget fredag 8/8 och lördag 9/8. Det kommer bli två ispass per dag och något fyspass. Som sagt mer info kommer men ni kan börja se över spelarnas utrustning mm. Utöver tvådagars campen så kommer det mest troligen dröja till september innan istider för laget delas ut.
U10/ -16
27 jul
0kommentarer
CCM-dagarna 2025
Nu är det klart med vilka tider vi har under CCM-dagarna. B-Hallen Lördag 31/5 09.00-10.00 Bilagt finner ni även prislista.
U10/ -16
19 maj
0kommentarer
Sammanfattning av säsongen 24/25 BTU9
Här kommer en sammanfattning av säsongen 2024/2025 för Brooklyn Tigers U9 och en framåtblick mot nästa säsong. Uppföljning av de kvantitativa målen för säsongen: • Mål - Isträningar 60st, ca 2-3ggr i veckan. Resultat 60st. • Mål - Matchtillfällen 15-20st, 0-2ggr i veckan. Resultat 21st. • Mål - Högre medelnärvaron än 68% (fjolårets resultat) på lagets isträningar. Resultat 75%. Vi hade högt ställda mål inför säsongen och det är glädjande att se att vi lyckades nå dem allihop. Tack vare att vi köpte istid i Rosvik så kunde laget hålla uppe en god träningstakt och när det gäller matcher var nyckeln att vi kunde delta i både seriespel, LF-ligan och cuper. Glädjande att se är att träningsnärvaron varit så pass hög trots mycket sjukdomar under säsongen. Den kvalitativa målsättningen och visionen för laget innan säsongen var att bygga upp en lärandemiljö som gjorde att spelarna utvecklades så mycket som möjligt samtidigt som de hade roligt och kände gemenskap och trygghet i laget. Detta har vi lyckats bra med när man ser på närvaron och glädjen spelarna visat på träning och match samt hur de betet sig mot varandra och oss ledare. Överlag är spelarnas intresse och motivation verkligen en framgångsfaktor till både utveckling och glädje på isen och något vi ska fortsätta uppmuntra och bygga vidare på. Vi ledare är väldigt nöjda med spelarnas förmåga och vilja att lyssna och göra momenten rätt på träning samt att de gillar att tävla och aldrig ger upp, den kombinationen ger goda förutsättningar för att göra sitt bästa och hela tiden utvecklas. Om vi riktar blickarna mot nästa säsong så kommer de första riktiga istiderna för laget förmodligen komma i september månad, eventuellt kan de bli en eller två dagar i augusti som vi får träningar inom Brooklyns hockeycamp i Sunderbyn men mer info om det kommer i sommar. Nästa år blir vi U10 och då kommer vi få 2-3 träningar i veckan, även då veckotider. Under uppehållet och den stundande sommaren rekommenderar vi ledare att spelarna håller igång med andra idrotter och aktiviteter så mycket som möjligt. Det är även ett utmärkt tillfälle för spelarna att fila på sin klubbteknik och sitt skott, för inspiration och tips har vi lagt ut två filer under Dokument i form av ”Teknikträning med träkula” och ”Skotträning”, skriv gärna ut dem till spelarna. Vi hörs igen till hösten när det börjar dra ihop sig till de första istiderna, ha det bra!
U10/ -16
1 apr
0kommentarer
Visa fler nyheter