Leverans av papper
Följande info har skickats ut från föreningen; "Datum för utlämning av toa/hushållsbalar är 1 oktober men vi har inte fått någon exakt tid av transportbolaget ännu, men det brukar komma på morgonen och så delar vi ut under dagen fram till kl. 19. Det är endast hämtning den dagen. Har man inte möjlighet då får man hjälpas åt inom laget! Meddelar exakt tid senare då vi vet att transporten är på väg! Plats: Rotundan/Björknäsparken Hälsningar Åsa Ek Kanslist"
F16 - flickor födda 10/11
24 sep 2025
1kommentar
Info, uppstartshelgen
Nu till helgen har vi alltså vår uppstartshelg med tjejerna! Här kommer lite info angående detta; Samling fredag den 19/9 kl. 17:45 på Arenan. Tjejerna ska ha ätit middag innan och komma färdigombytta för träning direkt till samlingen. De ska även ha en separat väska med duschsaker och rena kläder färdigpackad med sig. Övernattning på BBK:s kansli fredag till söndag (Lundagårdsgatan 25, gula huset mittemot OK/Q8). Avslut söndag den 21/9 kl. 12:00 på Hildursborg. Därefter hämtas sovgrejerna på kansliet. Vi kommer att servera lunch på lördag och sedan gå ut och äta middag med tjejerna på lördag. Vi serverar frukost på lördag och söndag. Lunchen tillagas och äts på Hildursborg av Jolinas föräldrar. Vi kommer att äta lunch kl. 11:15 (ni har tillgång till köket 10:15-12:15). För information så har vi några laktosintoleranta tjejer i laget. Vi kommer att ta in en avgift på 100:- per barn som går till att täcka en del av matkostnaden för helgen. Överskjutande del kommer att betalas av lagkassan. Betalning sker via Swish till Anna (0703375999) senast fredag den 19/9. På lördag har vi två träningsmatcher mot Strömnäs. Matchstart kl. 10:00 och kl. 13:00. De föräldrar som har gått FU1 eller FU2 i år eller förra året (totalt 6 st) sitter i sekretariatet dessa matcher. Ni får prata ihop er så att ni sitter (förslagsvis) 3 st per match. Blanda gärna så att någon som gått utbildningen nu får sitta med någon som gick utbildningen i fjol. Vi tränare ser till att sekretariatsväska + dator finns på Hildurs. Packa med: Träningskläder, 2 uppsättningar Båda matchtröjorna, (grön + vit) Överdragskläder Utegympaskor + jacka Innegympaskor Vattenflaska Handduk Hygienartiklar Luftmadrass/liggunderlag Sängkläder/kudde/sovsäck Lakan × 2 (ett under luftmadrassen för att slippa gnissel och gnork) Vanliga kläder Snacks, i rimlig mängd, till kvällarna (valfritt) Övriga personliga saker Vi ser fram emot en trevlig helg med tjejerna! /Tränarna
F16 - flickor födda 10/11
17 sep 2025
9kommentarer
Skjuts till helgens Spelarutbildning 2.0
Följande info rör de föräldrar som har barn som är födda 2010 och ska delta på helgens Spelarutbildning 2.0. På lördag kl. 09:30 behöver 11 st kirunaspelare + packning ha skjuts från Bodensia till Arenan. (Lovisa, Jolina, Dagny) Lördag kl. 18:30 behöver 26 st spelare + packning ha skjuts från Arenan till Björknäs. (Lovisa, Vilda, Dagny, Ronja, Zara) Söndag ca kl. 07:40 behövs packning för 27 spelare köras från Björknäs till Hildursborg, samt efter det skjutsa vidare spelarna till Arenan. (Vilda, Matilda, Zara) Söndag kl. 13:45 behöver 27 spelare ha skjuts från Arenan till Hildurs. (Lovisa, Matilda, Zara) Lördag morgon behövs ca 3 bilar. Lördag kväll och söndag morgon + eftermiddag behövs minst 5 bilar. Respektive bil kan behöva köra flera svängar. Kommentera nedan vilka som kan köra, samt vilken/vilka körningar det gäller så uppdaterar jag här i texten fortlöpande. Tack på förhand!
F16 - flickor födda 10/11
10 sep 2025
15kommentarer
Klubbdagar på Team Sportia
Nu är det dags att prova ut dina BBK-kläder Fredag 19 september - söndag 21 september I samband med det så erbjuder vi följande: 25%* på Handbollsrelaterade produkter 20%* på övriga sortimentet som t.ex. kläder, löparskor och cyklar *Gäller på ordinarie pris och kan ej kombineras med andra erbjudanden Välkommen! Team Sportia Kungsgatan 43, 0921-16550 Dokumentet med föreningsprofilen finns under Dokument - Föreningsprofil
F16 - flickor födda 10/11
31 aug 2025
0kommentarer
Visa fler nyheter