Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bodens BK HF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bodens BK HF.
BBK Handboll
Följ oss för uppdateringar
Först och främst: otroligt roligt, bra samt värdefullt att BBK nu har ett P18 lag som kan ställa upp i USM. Och dessutom få hemmaplansspel är inte helt fel på Hildursborgs fina matta.
Som väntat var RP från Linköping det lag som imponerade mest i gruppen och vann alla sina matcher komfortabelt med bla ett härligt kontringsspel med skickligt bra skolade spelare.
Grupptvåa och även dom vidare till steg -3 blev också ett stabilt Uppsala HK men där vi övriga tre lag hade hopp om avancemang. Bla hade Årsta slagit Uppsala tidigare i veckans seriespel men gick på nöten i helgen. Men absolut gruppens två bästa lag vidare till nästa steg.
Vi själva inledde med en förlust mot just Uppsala med 13-23 efter inlett bra men vårt genomgående problem sedan Partille Cup i somras är att förvalta våra lägen, speciellt från sexmeterslinjen.
Andra matchen på lördagseftermiddagen blev en mycket jämn historia mot Årsta. Det slutade 19-19 där vi spelmässigt var det bättre laget men tyvärr hittar vi sätt att inte vinna. Helt ok försvars - och målvaktsspel bäddar för fler kontringsmål kan tyckas. Men återigen lyckas vi inte i avsluten. Här ska sägas att vi spelade fyra minuter med en kort i matchens slutskede men vinner den perioden med 2-1. Årsta hinner dock vända och tar ledningen innan Anton Nordberg kvitterar från strafflinjen med 2 minuter kvar. Otroligt spännande sista minut i publikens smak där båda lagen har chansen att avgöra sista men stort målvaktsspel hindrar utökad målproduktion i båda lagen.
Söndagsmorgonen inleds med en förlust mot nämnda starka RP med 16-30. Vi behöver inte skämmas där vi visar upp krigarinställning men åter missar mycket i avsluten i bra lägen. Dock är RP starka och ser ut som ett Steg 4 lag långa stunder under matchen och helgen totalt sett.
I helgens sista match mot AIK var förhoppningen stor att äntligen vinna en match sen mars. Tyvärr minskades procenten då Melvin Thorson fått kasta in handduken redan i första matchen med befarad hjärnskakning och krossad näsa. Slutspelat alltså för den skickliga mittsexan och försvarsspelaren i treaposition. Även Hjalmar Nyström fick lämna återbud till söndagens två matcher. Trots allt var förhoppningarna goda till vinst men Gnaget från Solna ville annat och slet som bara den. Det slutar oavgjort igen tillslut, 21 lika efter att vi hämtat igen 16-19 starkt sista 10 trots allt.
Summa summarum blir vi gruppfyra vilket vi inte är riiktigt nöjda med. Vi får gå runt på kort med folk på 9-meter (vilket vi gjorde även i förra helgens div 2 matcher). Men grabbarna krigar på och visar stundtals upp riktigt fint spel. Framförallt imponerar försvars- och målvaktsspelet stort där målisarna Mattias Killmey och Linus Rova kommer upp med riktigt vassa räddningar i avgörande lägen. Här måste vi förbättra våra möjligheter till spelvändningar lite mer effektfullt efter räddningarna.
Anfallsmässigt hade vi önskat mer som sagt i fas 1 och 2. I det uppställda spelet får vi kriga och slita mycket men vi skapar trots allt läge men får inte dit dom riktigt. Men vi tror det lossnar inom kort. Bland utespelarna kan nämnas Malte Flymalm som slitit som trea bakåt och haft ett ok skytte framåt med 12 mål under helgen. En som det lossnade för rejält var den spelskickliga mittnian Anton Nordberg som imponerade med 19 mål och lika många assist. Hur ser han alla möjligheter kan undras? Otroligt hög spelintelligens såväl i försvar som anfall. Det lossnade lite även för Adam Renströms genombrott utsida två. Även vänstersexan Elias Wallgren briljerade med några härliga mål från struten.
Vi får ta med oss gobitarna och bygga vidare på mer rörlighet i anfallsspelet såväl i omställningarna som det uppställda spelet samt avsluten helt enkelt.
Nya tag i Kiruna nästa lördag i div 2 norra borta i klassiska "Sporthallen". Läge för två poäng nu :)
Ett förenings-teamwork under USM-helgen resulterade i ett arrangemang där bortalagen var mer än nöjda över sin vistelse i Boden.
Och såklart läge finns för revansch 2024 i USM P18 då större delen av laget är födda 2006 samt att då tillkommer också våra lirare födda 08 :)
Foto: Patrik Larsson
P12/13 - pojkar födda 10/11 Brännans Handbollsförening 2 (borta) | 3 dec, 11:00 |
P12/13 - pojkar födda 10/11 Gimonäs Umeå IF Vit (borta) | 3 dec, 13:00 |
Handbollsskola flickor f 2017/FriaEmilia Träning | 3 dec, 15:00 |
P10/11 - pojkar födda 12/13 Träning | 3 dec, 15:30 |
F11 - flickor födda 12 Träning | 3 dec, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera