Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skellefteå Cheerleading Amethyst
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skellefteå Cheerleading Amethyst.
Amethyst
Följ oss för uppdateringar
Britta som är tränare för Sharks utbildar sig till idrottsfysiolog , hon har gjort en lista med lite tips inför tävlingshelgen som vi vill dela med er.
Att åka iväg för en helg av tävling är laddat med mycket förväntan, spänning och nervositet. Vi vill ge våra aktiva de bästa förutsättningarna för en rolig och energifylld upplevelse och vill därför betona vikten av uppladdning och återhämtning.
För att orka hålla igång en hel dag är det dels viktigt att få en god natts sömn samt att ladda med tillräckligt mycket energi och vätska. För att tillgodose att energinivåerna är laddade hela tävlingsdagen kommer här lite praktiska tips kring vad man kan tänka på när man förbereder matsäcken inför en tävlingshelg.
Packa med mellanmål som har ett högre energiinnehåll och är enklare att smälta. Obs! Det är inte tillåtet att ta med nötter eller citrusfrukt till arenan då det finns aktiva med luftburen allergi.
Här kommer några exempel på mellanmål:
• Torkad frukt
• Yoghurtkopp med müsli
• Energibar med torkad frukt och frön
• Smörgås med ex: avocado, kalkon, tomat, skinka, färskost etc. (det som passar dig och går lätt ner i magen)
Vid spännande och lite nervösa tillfällen är det ibland svårt att få i sig fast föda eller större mängder mat, då kan man med fördel ha mellanmålen i flytande form. Här kommer några exempel:
• Smoothie med banan, bär, yoghurt och mjölk
• Drickyoghurt
• Nyponsoppa/blåbärssoppa
• Sportdryck (ex. powerade eller hemmagjord)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera