Matcher mot Rydaholm och VFF U
A-laget möter Rydaholm hemma på Lördag 15.00. Samling 13.45. Kallade: Hannes, Maldini, Anton, Frasse, Lindh, Tobbe, Linus, Oskar, Sebbe, Erik, Ema, Robin, Magne, Malve och Råsberg. *************************************************************************** U-laget möter VFF på måndag 18.15. Samling 16.45. Kallade: Hannes, Djerf, Maldini, Affe, Rasse, Christo, Råsberg, Wickberg, Damir, Anders, Moses, Magne, Malve, Sebbe B och Simon P. Bilar: Hannes, Djerf och Råsberg TAGGA!!!!
Herrlaget
24 aug 2012
0kommentarer
Sportis kämpar för vändning
Efter flera spelmässigt bra matcher har Sportis fortfarande tron på en vändning av den negativa trenden. När laget möter Rydaholm på lördag tror Sportis lagkapten, Emanuel "Ema" Johansson, på en vändning om alla visar hjärta och tar fram vinnarskallen. Aneby SK ligger illa till i division tre fotbollen med sju omgångar kvar att spela. Laget har saknat det riktiga flytet, och det har varit mycket stolpe ut för Sportis. Inför lördagens match mot Rydaholm hemma är laget på nedflyttningsplats, men spelmässigt har de senaste matcherna varit ett klart fall framåt. ASK har skapat flertalet chanser, men inte kunnat punktera matcherna. Sportis lagkapten, Emanuel ”Ema” Johansson, är övertygad om att laget ska kunna ta sig upp på säker mark: - Vi måste fortsätta tro på det vi gör. Spelmässigt har det varit bra offensivt de senaste matcherna, och nu gäller det att sätta dit lägena vi får. Det är viktigt att vi lär oss att punktera matcherna, ledning med ett mål är högst riskfyllt. Får vi bara tillbaka glädjen så kommer vi absolut vända den negativa trenden, säger ”Ema”. Lagkaptenen förklarar vidare att när ett lag väl börjat förlora så blir det extra tufft. Spelarna får kämpa för att få ett mål, medan motståndarna enkelt kan göra sina. - Jag ska inte skylla på oflyt, men i de senaste matcherna har vi inte riktigt haft turen på vår sida. Jag tycker vi är bättre än tabellen visar, och jag tror vi ska sluta titta på tabellen över huvudtaget. Vi får ta en match i taget och inte tänka att varje match är en match vi måste vinna, berättar ”Ema”. Lagkaptenen ser ut att hamna i backlinjen under lördagens match, och därifrån ska han försöka styra laget till seger. - Jag ska försöka bidra med trygghet, men även få igång glädjen i laget. Vi rutinerade spelare måste kliva fram och ta vårt ansvar, förhoppningsvis gör vi en riktig krigarmatch och vinner på lördag. Det finns mycket talang i laget, nu gäller det att plocka fram vinnarskallen också, avslutar ”Ema”. /Daniel Fransson - Ass.tränare Fotnot: Truppen till lördagens match kommer upp på hemsidan under kvällen.
Herrlaget
24 aug 2012
0kommentarer
Match Gislaved
Samling 15.15 fredagen den 17 augusti. Match 18.30 i Gislaved. Kallade: Hella, Hannes, Anton, Lindh, Linus, Magne, Ema, Sebbe, Erik, Damme, Oskar, Robin, Frasse, Kevin, Christo och Råsberg. TAGGA!!!!
Herrlaget
16 aug 2012
0kommentarer
Visa fler nyheter