VBK-U17 har haft träningsläger - Nu väntar Edsbyn Cup
Vetlanda BK:s U17 har haft ett miniträningsläger under den gångna helgen.
Under fredagen och lördagen i Göteborg och i Ale Arena i Surte. Sedan rinkpass i Borohallen och Sävsjö Ishall, söndag och måndag.
Att få möjlighet att träna under sådana fina förutsättningar som inomhus i Surte är ett privilegium för alla och oerhört utvecklande för bandysporten och dess ungdomar!
Fredagsträningen var mycket bra med fin is och inspirerade killar. Fortsatte med barmarkspass och teori under lördagen som avslutades med träningsmatch mot IFK Kungälv.
VBK gjorde en bra prestation för att vara första matchen. Hög fart både framåt och i det defensiva arbetet. En väl genomförd match som slutade med seger 9-1. Lördagen avslutades med en sen hemfärd till Vetlanda på lördagsnatten.
Ispass i Borohallen på söndagskvällen och likaledes på måndagskvällen i Sävsjö.
Vi hoppas nu att gänget är väl förberett inför kommande helgs roliga men tuffa cupspel i Edsbyn. I gruppspelet möter vi Åby/Tjureda, Edsbyns IF, Falu BS och IFK Kungälv.
Ledarna för U17
Länk till hemsidan för P17 Edsbyn Cup




















