SVT storsatsar på svensk bandy

Genom ett nyskrivet avtal mellan Svenska Bandyförbundet, Föreningen Svensk Elitbandy och SVT kommer bandyn att nå ännu fler TV-tittare kommande vinter.

Ett stort antal av säsongens matcher kommer att sändas i någon av SVT:s huvudkanaler, SVT 1 och SVT 2. Vinterns bandysändningar kommer att starta med annandagsderbyt mellan Bollnäs och Edsbyn i någon av SVT:s huvudkanaler.

- Att vi i vinter kommer att synas mer i SVT 1 och 2 är väldigt positivt. Vi ökade tittandet med nära 40 procent förra året, en smått otrolig siffra. Nu har vi förutsättningar att fortsätta i samma ökningstakt, säger Bandyförbundets ordförande Håkan Ramsin.

- I och med detta tar vi bandybevakningen till en helt ny nivå, säger Albert Svanberg, sportchef på SVT. Den stora nyheten är att vi ökar trycket under slutspelet med en lång rad helgmatcher i huvudkanalerna (SVT1/SVT2) vilket vi aldrig gjort tidigare. Bandyn blir därmed ytterligare en del i vår stora vintersport-satsning på helgerna i SVT.

Vinterns bandysändningar kommer att starta med annandagsderbyt mellan Bollnäs och Edsbyn i någon av SVT:s huvudkanaler och därefter följer ytterligare sändningar från elitserien under januari och februari i SVT 24. Elitseriens sista omgång den 22 februari kommer att sändas i någon av SVT:s huvudkanaler. Slutspelet kommer att hårdbevakas i SVT 1 och SVT 2 samt SVT 24.

SM-finalerna, både dam och herr, direktsänds lördagen den 21 mars 2009. Totalt omfattar avtalet upp till 18 matcher.

2008-10-09 16:46:00

Tillbaka

VBK-supportrar
Gilla VBK på Facebook
VBK Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Nyhetsbrev
Laget.se
Lag i föreningen
  • Vetlanda BK
  • Bandy
  • J18/J20
  • P16
  • P-97
  • P-98
  • P-13
  • P-11
  • P-9
Sponsorer

Kontakta oss

Adress: Bangårdsgatan 16, Box 48, 574 21 VetlandaTelefon: 0383-138 38E-post: vbk@mbox301.swipnet.se
laget.se - en del av Sportion Media Group