Kom ihåg mig
www.laget.se/VASTBOAS

Försäsongsinfo

Efter tio veckors träning så har det hänt lite i Västboås Goif. Vi började träna i mitten av November, med ett pass inomhus i Reftele och ett ute i Ås.

I mitten av December så hade vi en träningsmatch mot Hånger från div 4. Matchen spelades 3x30 minuter på Ljuseveka konstgräs. Vi fick prova på att spela mot bra motstånd med de tankar som vi ska försöka utveckla under säsongen.
Matchen vann Hånger med 4-1, med två mål under de sista fem minuterna. Det var en klart godkänd insats av alla inblandade, målskytt var Viktor Segeflo.

Vi tränade vidare med sikte på Aif cup på trettondagen. I gruppen fanns Reftele, IFK Gislaved och Gnosjö. Första matchen vanns mot Reftele med 1-0 men sedan blev det två förluster och inget avancemang. Gnosjö vann sedan hela cupen.

Träningen har fortsatt med ett pass i Zinkarena och ett pass på konstgräset i Värnamo i veckan samt att vi forsätter inomhus i Reftele.

När det blev en ledig plats i en inomhus cup i Gnosjö ställde vi upp med ett lag. Vi ställdes mot Nissafors, IFK Gislaved och Bosna. Efter segern mot Nissafors med 2-0 blev det två förluster. En seger mot Bosna i sista matchen hade räckt för kvartsfinal men en uddamålsförlust stjälpte oss. Bosna vann turneringen, så vi kunde slagit ut segrarna redan i gruppspelet vid en seger.

I den sista inomhusturneringen i Gislaved, Lillis cup gick det inte att gå vidare från gruppspelet. Gruppen bestod av lag med hemmadress i div 5 (Dannäs) div 4 (Harplinge) och Elit fyran (Ullared).
Tre förluster 0-1, 0-2 och 0-1 gjorde inte denna cupen något undantag från de tidigare cuperna under vintern, utslagna i gruppspelet.

Trots motgångar jobbar vi vidare med inställningen att bli bättre och lära oss av det som vi kan påverka.

I truppen har det tillkommit några nya och nygamla spelare:

Marcus Kroon, försvar/mittfält från Bredaryd
Linus Pettersson mittfält/anfall åter från Gislaved IS
Tobias Ragnegård mittfält/anfall från Reftele

Då det finns några till som tränar med oss presenteras dessa när allt är klart.

Den närmsta tiden består av träning fram till första helgen i Mars då träningsmatcherna börjar. Vi deltar även i Smålandscupen med matcher mot Skeppshult, Peking och Nissafors. Matcherna finns i kalendern.

Tränare
Marcus Ahlenhed

2011-02-03 18:27:00

Tillbaka


Nästa match
3
kl: 17:00
Idag
Västboås Goif
VS
Kärda IF
Läs mer 
Kalendern
Förhandsgranska för utskrift
MTOTFLS
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
<<juni>>
 
De 10 mest aktiva lagen igår
Listan avser lag i Jönköpings län
1. hagaherrFotboll
2. tiffotbollseni..Fotboll
3. hffdamfotbollFotboll
4. haboifdamlagFotboll
5. tffaherrFotboll
6. tskf98_f99Fotboll
7. vastboasFotboll
8. hillerstorpsgo..Fotboll
9. gnosjoifFotboll
10. tffadamFotboll
Ikon visar skillnad i rank mot i förrgår
 

Kontakta oss

Adress: Ryavallen, 330 10 BredarydTelefon: 0371-70197