F sek funderar
2012-05-23
Värmen är här på riktigt nu. Göttmos.
Liten svacka för vårt representationslag. Precis som jag sa tidigare i vår så kommer det en svacka förr eller senare o då gäller det att stå förberedd o stark. Då vill det till att ALLA hjälps åt för att lyfta hela laget. Det finns liksom inga genvägar till det, man kan inte gå in på macken o köpa lite flyt. Hårt jobb från alla krävs. Det man presterar på träningar, det presterar man även på matcherna. Ett råd är att kolla reprisen av Mästarnas Mästare när skivan om Schwartz sattes på. Sicken krigare. Underbart att se.
Tror på en riktigt bra prestation från vår sida på fredag mot suveräna serieledaren Presba Birlik. Vilket lag de har! Hörde från en tränare i vår serie som sa att de hade varit topplag i tvåan detta året. Inspirerande minst sagt.
Föreningen fick beröm av KP för mat o bussar. Tackar vi för. Tror för övrigt att KP kommer vara ordentligt laddad denna vecka, efter en annan sorts urladdning föregående helg. Ska bli härligt att se.
Gästbloggen står stilla, inte bra. Ta pinnen Ruben!
Danne o Kalle på ingång. Lite ringrostiga men vänta bara. På tal om Danne så hörde jag att han är en riktig broder. Som Caapsgård sa: Laget i med o medgång. Gutt.
Börjar bli sugen på en ledarfest snart. Vet inte om KP eller 50:an har bollen. Ska iaf boka taxi med Billy o Zebbe hem, det hör liksom till.
Hoppas på fint väder, go korv o en jävla fight på fredag.
Büssow
####################
2012-05-04
Många läsvärda rader denna dagen. Får se om Massören hänger på oxå.
Ett par härliga sommardagar har vi haft, gött. Har inneburit en del utejobb hemma. Skönt att slippa det när det är sommar på riktigt.
Kul att bloggarna är igång med ett lagom intervall, annars kan det gå som för Firman Bloggar? Ena gången blir man sågad vid knäskålarna för att nästa gång bli hyllad. Världens bästa Karlsson håller jag på där. Ola tyckte jag skulle såga spelarna här. Satt o tänkte på om jag inte redan har nämt Ola i bloggen nån gång men nä det har jag inte. Måste fundera ut något till nästa gång.
Ruben tillbaka i SIF, kul för honom o för laget. Fyra pyttsar i onsdags, imponerande.
Tufft om platserna nu vilket gynnar laget. Mer konkurrens på väg in. Hoppas o tror att alla tycker likadant o gillar läget.
Sex av nio poäng är väl ok. Spelet ser bra ut tycker jag. Beror på att vi har haft en ok (kan bli mycket bättre) försäsong med skapliga förutsättningar som oxå gör att konkurrensen har hårdnat.
Läste precis på FB att Blue Force ska återuppstå nu när vi har fått HIF i DM. Tror inte många av er vet vad Blue Force var/är men på nittiotalet hade vi faktiskt en hejarklack på sisådär 10-15 personer som stod o sjöng/skrek o viftade med flaggor. Kommer ihåg en gång när vi skulle till Ginnarp o spela. Ungefär halvvägs (vid Toppeladugård tror jag) så kör vi förbi ett gäng cyklande ungdomar med SIF flaggor i händerna på väg till Ginnarp. Väl där så när vi ska värma upp så står Blue Force på plats o sjunger. Tror det hade några kinapuffar med sig oxå, kanske ngt innaför västen oxå. Coolt var det iaf.
Vägarna bär till Höllviken imorgon, även för mig hoppas jag.
Ha d gött.
Büssow
#########################
2012-04-16
Seriepremiären avklarad. Med beröm godkänd o tre pinnar till Svedala, härlig start det. Motståndarna såg väldigt nervösa o ängsliga ut till en början men spelade upp sig. Vi såg trygga ut o kämpade på bra även om det fanns lite mer att önska. Tror vi bli bättre för varje vecka som går. Hemmapremiären på lördag ser intressant ut. Staffanstorp står för motståndet. Staffanstorp som premiärslog ett av tre favorittippade lag, nämligen BW90. Bra match väntas på en bra plan.
Kul att Fille lägger märke till de små detaljerna. Brukar vara de som avgör : )
Laget i medgång påminner mig mer om Jörgen Brinks slutsträcka, till tonerna av Pink Floyds album The Wall. Citerar KP: Vi siktar på nästa säsong.
Finwhiskeyn kom fram direkt. Kom just på att det var ngt samband med KP, finwhiskeyn o mig. Måste fundera ut det.
Extra stort Grattis till Arehov som gjorde sin första match som ledare för seniorlag, vinst direkt. Bra med många ledare som har riktiga vinnarskallar. Arehov som har varit ledare i hur många år som helst, undrar hur gammal han är egentligen. Finns det ngt samband med hans nummer på sin nya overall? Man kan ju undra.
Herman o Henrik börjar bli varma i kläderna, det gillas. Två riktigt bra killar som jag har haft mycket roligt med. Inga detaljer men börjar garva så smått när man tänker på Kina, Bremen, tatueringar etc.
Tuta o kör så ses vi på lördag.
Büssow
#####################
2012-03-21
Våren är på väg. Snart väldigt ljusare på kvällarna vilket är härligt. Två träningsmatcher spelade o snart seriepremiär. Tyvärr har jag inte haft möjlighet att kolla någon match men på söndag är det dags. Rapporterna säger att vi är på rätt väg. Nu börjar det bli allvar. Frågan är, som alltid, hur planerna kommer att se ut? Vilka lag gynnas av planer som är mindre bra vid seriepremiären?
Hörde att Arehov har gift sig. Grattis på den.
Vilka värvningar vissa lag i vår serie har gjort. Intressant. Inte alltid det blir bra, se hur det gick för Rödhökarna. På tal om hockey så är mitt favoritlag i semi. Tror på guld.
Väntar med att lägga min semester tills efter ledarmötet imorgon. Känner jag massören rätt så leverar han med råge. Isf utlovas en present till honom imorgon, strl 8 tror jag det blev. Ge o ta.
Ska se om vår Strachan kan fixa en golftävling detta året. Skulle bli högintressant isf. Har mycket att leva upp till efter bowlingen där man verkligen levererade.
Kul o se vem som blir gästbloggare. Har varit tyst för länge nu.
SIV löpte på bra. En helt vanlig kväll där världsmästarna fullkomligt överöste staben med råd. Säkert några som kommer till nytta. Själv undrade jag mest hur morgondagen skulle bli. Ansvar tack.
Fanns en del hantverkare på plats oxå. En som skulle "renovera" toaletten lite lugnt o tyst trodde han. Ack vad han bedrog sig. Det hördes klart o tydligt kan jag säga men herren i fråga kom ut som om ingenting hade hänt, rättade till slipsen, drog händerna genom håret o vacklade lugnt o fint tillbaka till sin plats. Märkte alltså inte att vi var några stycken som garvade högt o tydligt. Som sagt, en helt vanlig kväll.
Hörs o syns
Büssow
###################
2012-03-06
Inte roligt att vara Spursfan i dessa tider. Tittar enbart på tabellen som ser fortsatt bra ut.
Mello är ett grymt bra koncept. Tror det diskuteras på alla arbetsplatser.
Kul att höra den äldre generationen som inte tycker Bananen är en schlager, vad är det för skit Dead By April o varför är Ranelid med. Hallåååå.
Kul att se Sverige förra veckan. Har efterlyst Zlatan i den rollen ett tag nu, say no more. Rasmus Elm blir våra nästa världsstjärna tror jag. Bara han kan tacka nej till miljonerna i Ukraina nu så kommer det ett fett bud efter EM. Var så säkra. Även ett frågetecken som blev ett utropstecken, fast tvärtom, Isaksson ut o någon annan in. Typ Wiland eller varför inte Pär Hansson.
Snart SIV. Många nya unga törstiga staketvärldsmästare på väg in, kul som tusan är det. Har gått runt listor till alla medlemmar (över hundra) där vi får skriva ner vars fem frågor till föredragshållarna på fredag. Blir kul att höra. Tror förfesten får starta tidigare på fredag. Finns plan B på lördag?
Var nere på träningen som hastigast i lördags när jag uppmärksammade en kul grej. Spel på två mål, liten plan, när en av killarna har bollen i vänsterinner läge, viker inåt o drar bollen med en hård vrist i bortre krysset. Tränarna småler o nickar till varandra. Såg oxå en spelskicklig vänsterback i ena laget med fint glänsande skor. Något tung o orörlig men passningarna satt som en smäck. Iaf de flesta.
Hörs snart igen
Büssow
#####################
2012-02-27
Våren är på väg, härligt.
En lyckad lagfest i fredags som bjöd på många fina tävlingar. Som alltid så är den första tävlingen viktigast av alla. Vid prisceremonin så kunde man ana ett missnöje hos massören. Lite rätt hade han men till slut så köpte han utvärderingen av tävlingen. Till på köpet så blev han bortdömd i nästa tävling, där han o jag i par blev de moraliska vinnarna. Koppling gjordes direkt till överdomaren (som endast fick en bronspeng i bowlingen) att detta var en tydlig markering på att man helt enkelt gått för bra. Massören o jag var överens om att det kändes bra i kroppen så det är väl bara att tuta o köra. Tror överdomaren kände att det var lite annan nivå på denna tävlingen än de han brukar vinna.
Kul o lättstädat blev det iaf.
Värre var det igår. Enda positiva var väl att det inte var Pool.
Börjar närma sig träningsmatcher. Alltid intressant o se hur man ligger till jämfört med andra. Börjar mot Staffanstorp som jag tror blir lite av en outsider detta året.
Snart dags för invigning av Togge. Förberedelserna har pågått ett par veckor nu, kommer bli något i hästväg tror jag. Som grädde på moset så ska han bli grillad o ifrågasatt av en panel halvt berusade messerschmitts. Togge som är så snäll.
Ett par utropstecken i fredags: Teddi som aldrig ätit strutglass, Jöns glömde sticksågen hemma, korrupta tävlingar lever vidare, Karlsson är en nöjd tvåa, Ola grym på basket men inte Danne : ).
På återhörande
Büssow
#############
2012-01-19
Hjulet rullar igen. Även för laget. Kollade träningen i tisdags, såg ut som ett gäng tonåringar som precis fått studiebidrag. Vilken energi, härligt.
Reagerar lite på svensk fotboll på turné. Du måste verkligen trampa på alla trappsteg i landslaget. Är du ung o duktig så får du inte hoppa upp i P19 landslaget direkt utan du måste etablera dig i P17 först. Tycker det verkar drygt ibland men förmodligen har jag fel eftersom jag sitter här o det finns anställt folk som sköter sånt.
En U ansvarig/föreningsutvecklare har klubben gjort klart med. Ska bli intressant att följa hans arbete.
Blir en intressant serie detta året med många lag som har ambitionen att gå upp i tvåan, läs IFK Trelleborg, BW90 o Höllviken. Då får väl de lagen bära favoritskapet oxå.
Ny sportchef på ingång. Han presenteras när brickan "ny på jobbet" tas bort. Det han inte vet är att det blir förmodligen snabbare än han tänkt.
Tottenham dras med lite skador såhär precis innan toppmötet mot City. Blir ändå mycket förvånad om vi inte tar en trea där.
Såg idrottsgalan i måndags. Brukar vara mitt favoritprogram men tyckte detta året var i klass med TV4´s fotbollsgala. Tramsigt utan klass på varken komiker, artister eller vinnarna. Efterlyser karaktärer. Tur vi har karaktärer i laget som inte är rädda för att sticka ut. R.
Träning ikväll som blir intressant. Puh
Büssow
2012-01-05
Helgerna snart slut, skönt. Trivs bäst när det bara rullar på.
Nyårsafton började med innebandyturnering tidigt på morgonen. Jisses vad tiden går. Sist jag spelade innebandy så kunde man få in en bra tackling i ribbstolarna. Nu fanns det ngt vitt runt om som kallades för sarg. Kändes ändå ok att spela, ett mål, ett par assist o en go tackling. På kvällen blev det Oxie med massa folk o ungar.
Dagen efter var inte rolig. Baksmälla klarar man men kroppen kändes som den var gipsad från höfterna o neråt. Fy för satan. Turneringen vanns ju såklart så man kunde väl stå ut med smärtan. Vinna är ju viktigt, eller?
Spurs trummar på, gött. Känner rent för många som håller på Pool så nu är det payback time. Tjata tjata tjaaata.
Snart drar träningen igång på vårt nya konstgräs. Vilken lycka. Hoppas alla är taggade o sugna på denna säsongen. Alltid roligt att spekulera om serien, men det blir väl en nykomling som vinner som vanligt.
TV-tips ikväll: Sportens årskrönika 20-21:30. Fram med servetterna o se när Hellner vinner sprintfinalen mot Northug i Holmenkollen, eller när Sandviken slår Bollnäs på Studenternas med 6-5.
Önskar er alla en god fortsättning på det nya året.
Büssow
#######
2011-12-15:
Snart är julen här, o all stress med den. Det blir kanske vad man gör det till. Jaja, det finns dem som har det betydligt värre.
Frimåden slut o lagen kan börja sammanställa sina trupper. Så även vi i Svedala IF.
På förlustsidan har vi en strippa, en gaphals o en kvinnokarl. Frågan är vem som axlar dessa killar. Bra killar som försvinner. Jag önskar dem all lycka i framtiden.
Två nyförvärv har vi fått. Jöns från Skabersjö, som ska bli mycket intressant att se. Bra speed, härlig inställning o attityd. Gäller att hålla balansen så man inte hämmas av att vara en attitydsspelare.
Dennis från V Ingelstad, som vi inte sett så mycket av ännu. Väldigt ödmjuk kille som vi har hört mycket gott om. Säker på att han smälter in fint i gänget.
Dessa två killar har förresten bott grannar i V Kärrstorp. Bara en sån sak.
Har även några förstaårs seniorer som kommer upp. Ska bli intressant o se vad de kan åstadkomma. Sen hade vi ett par killar som var skadade under nästan hela förra året som vi hoppas räkna in som nyförvärv.
Några som kanske tycker att vi bara har två nyförvärv, jag ser det som en styrka istället. Vi behöver inte så många nya killar då de vi tror mycket på stannar. Många som bestämde sig i ett tidigt skede. Måste betyda att de trivs o att vi är på rätt väg.
Hörde att vi är minst tre Spursfan i laget. Hade jag visst det så hade fotbollsgalan light sett annorlunda ut. Vilken glädje det blir till våren.
Hemmagjord besk är gott.
Först dissar man hela föreningen totalt. Sen läser man att han är klar som tränare igen. Kom igen.
Hört på konstgräset: -Västen är för liten för mig, ser ut som Malin Ewerlöf. Eller tvärtom kanske : )
Bra med bollplank i truppen. Betyder mycket.
I övrigt vill jag önska alla inblandade ett trevligt slut på året. Hoppas på ett bra o framgångsrikt 2012. Gärna redan i April.
Büssow
2011-11-28:
Snart är halva frimånaden till ända. Samma lag som alltid byter hit o dit. Vi har det ganska lugnt tycker jag, än så länge kanske ska tillägas. Till stora delar har vi truppen klar, vilket känns väldigt bra. Bra mix med rutinerade gossar, unga o hungriga och kanske några nya som vill prova vingarna.
Tänkte på det här med vinnarskallar, hur viktigt det är att ha i ett lag. Vi har några riktiga vinnarskallar i laget men funderade på våra riktigt stora idrottsstjärnor.
Vi börjar med Frank Andersson (en av mina stora idoler) som var (är kanske fortfarande) väldigt glad i att festa. Hans första av fyra EM-guld gick till såhär: Han var reserv på hemmaplan, blev uppringd fyra på natten, när han var bra tankad, att han skulle infinna sig på Arlanda kl sju för att vara med på EM i öst nånstans. Sagt o gjort så åkte han dit o vann såklart. Dessutom i fel viktklass. Coolt.
Björn Borg som aldrig skänkte bort en boll. Inte ens om han ledde med
6-0 6-0 5-0. Internationella skidförbundet som ändrade reglerna för att Ingemar Stenmark var totalt överlägsen sina konkurrenter.
Sen finns de personerna som är raka motsatsen i mina ögon iaf. Dessutom har vissa sjabblat bort ett o annat förtroende. Här kommer flopplistan som inte är värd att kommentera ens:
Sven Nylander, Ludmila Engqvist, Magnus Hedman.
Det ser redan ut som ett nygammalt lag kommer att sopa hem PL. Härligt Spurs.
2011-10-07:
Säsongen närmar sig sitt slut. Summerar den med en fjärde plats för A-laget. I januari var jag helt övertygad om att vi skulle bli topp fyra med detta laget, i juni var jag glad om vi skulle fixa kontraktet så jag får väl vara nöjd till slut. U-laget kämpar om serieseger på söndag. Strålande av alla som ställt upp där under året. J-laget slutar på en mycket hedrande andra plats. Bådar gott inför framtiden.
Sicken lagfest. Say no more.
Ledarstaben börjar ta form med Kalle i spetsen. Har märkt att Kalle är mäkta populär. Tur att hans agent blev nöjd. Som vanligt ser det bra ut på ledarsidan.
Nu börjar snart SS med mycket rykte hit o dit. Roligt tycker jag. Vem vill lämna efter en sådan lagfest?
Konstgräs på Gamla IP, lovely. Ska nog köpa mig ett par nya dojjor. Hoppas man blir tillfrågad av antigen det ena eller andra. Måste ha tjatat mig till ett försök snart. Då går det inte att skylla på dålig plan längre, men då kommer det väl ett nytt hittepo.
Hört från en medelåldersman som är nyduschad o ska på fest: - Va fan, har du börjat koka mina skjortor älskling?
Till alla spelare o ledare i fotbollssektionen. Väldigt bra jobbat.
Vi ses
Hälsningar Büssow
#####
2011-09-05.
Efter ett hårt tryck från personer med stort (för stort ?) inflytande kommer här en text som visar att F-sek faktiskt funderar ibland.
Härligt go i truppen efter säkrat kontrakt men viktigt att inte slå sig för bröstet o bli bekväm. Lätt att det blir så då människan har lättare att vänja sig vid att vara bekväm. Tänkvärt även på jobb.
Så himla enkelt allting är när det går bra. Det är den känslan man måste hitta när det går mindre bra. Samtidigt är det nu vi måste förbereda oss för dagen det vänder, för det kommer att vända så småningom. Tråkigt men sant.
Kan man ha teflonminne vid 40-? KP
Arbetet har redan börjat för nästa år. Ser ut som det blir nya regler från SvFF i Div 3. Värre än kändisdjungeln. Får väl se hur trupp o stab ser ut nästa år. Tur vi har Bosse som back-up, han är en mästare på att syna fotboll.
Enormt härligt att se våra unga killar som kommer in o tar för sig i A laget. Då gör det inget att "Joachim Björklund" eller någon annan plötsligt åker på semester. Vet inte hur jag ställer mig i den frågan. Ansvar o planering tack.
På väg att planera en liten avslutningsfest efter sista seriematchen som infinner sig en lördag, la ner det i lördagskväll. Hoppas ni är med, hade varit coolt.
Fyrhjulingssafari på torsdag med jobb, tittar ut o ser regnet ösa ner. Kaffegökar väder.
Hoppas trenden består till den 17. Sicken match.
Undrar vem som får priserna i år? Jag har mina klara iaf.
Tungt att behöva sätta in Walter Olsson för J. Det stora problemet med J (har varit så i många år o för många klubbar) är att det är svårt att ha en fast trupp. Många som kommer o går. Ledarna gör ett strålande jobb.
Krav kan man ställa endast om man själv uppfyller dem.
Ska försöka fundera lite oftare framöver.
Hälsningar Büssow
2010-12-28.
Snart är detta året slut och vi kan lägga detta historiska fotbollsår till handlingarna.
Till slut så nådde vi målet som klubben hade, stanna kvar i trean. Vi klarade detta med mycket vilja och mod. Härligt att se killar som kliver fram när det som mest behövdes.
Nu har det varit en intensiv perid för oss som jobbar bakom kulisserna med både spelare och ledare. Till slut fick vi hela ledarstaben klar och ännu en gång kan jag konstatera att det blir vår starkaste lagdel inför kommande säsong. Några nygamla ledare som är tillbaka. Välkomna.
När det gäller truppen så är den till 90 % klar. Finns en pusselbit kvar som vi ska lägga. Några spelare tappade vi under säsongen vilket höll på att ställa till det för oss, andra har vi tappat nu under silly season. Om man ska försöka summera det hela så är det otroligt viktigt att man avslutar på ett snyggt och reko sätt. Det gäller att alla inblandade tittar sig själv i spegeln och att man är ärlig och rakryggad. Gäller även i yrkeslivet. Jag lovar att jag har tittat mig i spegeln många gånger. Säker på att det finns några som tycker jag är en idiot, men det är smällar man får ta. Bättre att lägga fokus och energi på de personer som är raka och ärliga. I övrigt så önskar jag ALLA lycka till och vi kanske ses igen. Ris och ros tas gärna emot av mig, allt för att det ska bli bättre nästa år. 0708-676597
Våra nyförvärv ser väldigt intressanta ut. Ett par nygamla som jag med spänning kommer att följa med stora förväntningar. Tyvärr har jag sett för lite av de andra nyförvärven men jag önskar ER ett stort lycka till och välkomna hit. Truppen i sin helhet känns väldigt intressant och pålitlig. Tror även att vi kommer att få se några juniorer som är med och krigar om platserna nästa år vilket är glädjande. Känns som ett steg tillbaka om di gamle behöver ta på sig tröjan. Di gamle går ju hem.
Jag vill önska alla ledare, spelare och styrelse ett Gott Nytt År och hoppas att vi ses på idrottsplatserna.
/
Hälsningar Büssow
2010-09-30
Serien är slut och vi gratulerar givetvis Olympic till seriesegern och Höör till kvalplatsen. För vår del så är arbetet med nästa säsong igång sedan länge, allt i enlighet med den strategi som klubbades igenom i styrelsen i augusti.
För närvarande så går arbetet nästan snabbare än planerat och vi har redan nått långt, mycket långt till och med. Strukturen i arbetet gör att vi har ett helt annat flyt än vad vi hade för ett några år sedan, när allt gjordes i sista stund. Spelare utvecklas och så gör även vi.....
Silly season är i full gång och alla möjliga rykten florerar kring allt och alla. Det känns då än mer skönt att vi arbetar efter en struktur som gör att vi får flyt i denna period som lätt blir helt kaotisk.
Även om vi inte hade ordentlig geist efter det säkrade kontraktet så är vi grymt nöjda med säsongen. Truppen klarade vår målsättning och nu blickar vi framåt mot 2011, då vi ska vara litet bättre, litet proffsigare och ännu mer taggade!
2010-09-05
Kontraktet för nästa års div 3 är säkrat, detta utan ett nervpirrande kval! Det var målsättningen för året och denna har grabbarna lyckats infria på ett fantastiskt sätt. Vi summerar ingen serie ännu, då vi som bekant har fyra matcher kvar. Vi kan dock konstatera att föreningen, för första gången i vår historia, lyckats hålla vårt herrlag kvar i en serie på den här höga nivån. Grabbar ni har skrivit historia den här helgen!
Toppstriden ser ohyggligt spännande ut, även om det ska mycket till för att Olympic ska tappa seriesegern. Vi har ju i högsta grad bidragit till detta i och med gårdagens seger....
Det är nog inte många som trott på oss, definitivt inte innan sommaren då vi allmänt ansågs som självklara för nedflyttning. Här ska hela truppen, såväl spelare som ledare, ha en grymt stor eloge för att man inte lyssnade på detta, utan körde på och gjorde det som krävdes.
Nog så viktigt att komma ihåg att det handlar om ett mindgame också, denna sport!
STORT GRATTIS OCH TACK TILL ALLA SPELARE OCH LEDARE FRÅN F-SEK!
2010-08-01
Som kanske märkts så har F-sek jobbat hårt under ledigheten. Två riktigt tunga nyförvärv har ytterligare spetsat vår trupp och ett par spelare har självmant önskat lämna densamma för att söka mer speltid i andra föreningar.
Vi hälsar Conny och Luis riktigt varmt välkomna och tackar samtidigt Patrik och Kakan för deras insatser i den blå tröjan!
I veckan kommer ytterligare en liten överraskning som förhoppningsvis ytterligare spetsar truppen och skärper konkurrensen, vilket är ett måste för varje lag med ambitioner. Det är härligt att se grabbarnas inställning på träningarna, ge och ta med glatt humör är ett krav om man ska prestera tillsammans på match. Förhoppningsvis kommer vårt nästa nyförvärv bidra ytterligare till detta och därigenom bidra till att göra hela truppen slagkraftig.
För övrigt kan vi också bara beklaga Johans knäskada på träningen. Grymt för en kille som kört rehab och tagit sig tillbaka, för att sen direkt åka på en smäll till. Kämpa på Johan, vi saknar dig!
Division 3 S Götaland ser för övrigt ut att få ett tydligt toppskikt i år. Olympic ser väl nästan ut som klara seriesegrare redan, Höör, Trelleborg tassar på därbakom. Kommer någon mer blanda sig i om kvalplatsen? Nosaby? Bromölla? Ska bli intressant att se om Olympics svit bryts under hösten, då kan även toppstriden bli grymt spännande!
2010-07-08
Uppehåll för vårt lag, sluttampen på VM. Välbehövlig vila för spelarna som får chansen att läka småskador, ladda om batterierna och reparera sargat självförtroende.
Resultaten har sannerligen inte gått vår väg, men vi i föreningen känner att vi kommer att fixa detta. Övermodigt? Ja kanske, men sett till hur matchbilden sett ut i många matcher så har vi visat att vi hör hemma i trean. Fotbollskompetens ger alltid utdelning förr eller senare, i vårt fall blev det senare, men utdelning ger det. Rätt attityd och rätt inställning gör att man får marginalerna med sig.
Räkna därför med ett mycket taggat lag till hösten som då också kommer att få snedträffarna/studsarna på sin sida.
Uppehåll innebär också mer arbete för semesterhungriga F-sekmedlemmar. Vi jobbar på en del saker som vi kommer att presentera inom kort. Litet märkligt är det att de intensivaste tiderna på året är när spelarna har semester :-).
På tal om VM: Det måste nu var övertydligt bevisat att passningssäkerhet, rätt rörelse och avlastning/understöd till bollhållaren och en frihet under ansvar sista tredjedelen är grunden för att uppnå ett bra anfallsspel. Det var en grym uppvisning av Spanien igår. Just nu känns det som att det skulle bli en upprepning av Vigo om vi mötte dem igen.
Media är grymt besvikna på England - jag menar att det är förväntat, de är inte bättre. England har f n ingenting av de bästa lagens kapacitet inom något område. Argentina är för mig den största besvikelsen. Att tappa så mycket boll, med den offensiva kvalitet de har i laget=oacceptabelt!
Snart omtag i allsvenskan igen. Intressant att se hur MFF ska klara sig utan Puttes favorit. Pekalski gjorde ju ingen glad mot Mjällby i cupen.
2010-06-02
Lång tid har gått sen senaste uppdateringen från vår sida. Märkligt kanske, men med tanke på Büssows arbetsmässiga thinnerintag och min egen minst sagt kaotiska arbetssituation så är vi kanske ursäktade.
Mycket har hänt både på och vid sidan av planen. Respasset ur DM blev en sorglig historia inte minst p g a Stövelns knäskada. Från min vinkel så ser händelsen ut både som frispark och gult kort, men domaren valde att fria. Överhuvudtaget kändes det som att "storklubben" hade domaren med sig mot ängagänget. Det är absolut ingen bortförklaring, men 0-1 så tidigt och dessutom en skada är minst sagt tungt...... Grabbarna krigade dock på bra så länge jag kunde vara kvar, så insatsen var oerhört positiv ändå.
Mycket skador f n vilket givetvis inte är bra, men jag tror att grabbarna får ihop det ändå. Mycket karaktärer har vi i laget och det tror jag tar oss fram till uppehållet på ett bra sätt.
F-seks framtidsjobb påbörjas redan nu och det smids för närvarande långsiktiga planer. Mycket arbete återstår, så emellan varven får man bara stanna till och njuta både av matcher, den minst sagt opålitliga sommaren och kanske en grillad köttbit och en kall. Det viktigaste arbetet görs ändå just nu, men förankringsprocessen är viktig och då får det ta litet tid också.
På tal om karaktärer så var en träning häromsistens en höjdare att uppleva från sidan, dock inget att visa för våra U-spelare. Vi äldre män kan definitivt INTE börja träningen med att dra på för fullt mot mål utan tillstymmelse till stretching eller åtminstone tänjning, men det var det en del som kunde. Viss förklaring krävdes för F-sek junior efter detta kan jag säga......
Viss baksmälla infinner sig också efter att alla ligor är klara, då det mest upphetsande på TV är Superettan. Måtte VM börja snart för FC Trollhättan-BOIS är absolut INTE något surrogat för vare sig Real-Barca eller Liverpool-Man Utd
2010-02-16
Skynda fort eller långsamt? Långsiktigt stort mål med liten risk, eller kortsiktigt stor mål med stor risk?
Ovanstående är ställningstaganden som både spelare och föreningar ställs inför med regelbundenhet, ju högre upp i seriesystemet desto oftare och så även vi i Svedala IF. Hur tänker då vi och hur anser vi att man ska tänka?
Det är lätt att hamna i hybris vid framgång både som spelare och ledare. Förra säsongen när vi tidigt gick till serieledning så behöll vi matjorden i fickorna otroligt länge, innan vi bestämde att nu är det dags att påbörja planeringen för en eventuell framtid i annan division. Om jag inte missminner mig så var det vid ett styrelsemöte i månadsskiftet augusti/september som frågan väcktes och besvarades. Vad blev då svaret? Planering:
1. Ekonomi, sponsorer
2. Seniortrupp, storlek och nyförvärv
3. U-lag, funktion och matchning
Dessa tre huvudområden utkristalliserades ut ganska snabbt efter väckt fråga och olika personer i styrelsen började arbeta med frågorna. Detta utan att det uttalat var en förberedelse, utan mer som ett resultat av diskussionen.
Vår målsättning var/är att laget och vår förening skall växa i samma takt, och detta innebär att det är skynda långsamt som gäller för vår del. Ekonomin måste fungera för att man ska kunna bygga en bra förening. En bra och välmående förening är ett bra hem för ett bra lag. Egentligen mycket enkelt om man tänker på det. En förening i kris skapar ett lag i kris, vilket vi sett många exempel på. Ha en långsiktig målsättning och bli litet bättre på alla plan varje år är det som ger bäst grogrund för framgång enligt vår uppfattning.
Det finns många exempel på föreningar som pumpat in pengar för att nå snabb framgång på många nivåer och i alla stora sporter. I förhållande till hur många sådana satsningar som görs så är det fruktansvärt få som lyckas. I vår värld så beror detta på att man då lätt missar det som bygger en förening, nämligen hjärtat. I förra veckan så hade jag förmånen att få prata med en representant för en av föreningarna på elitnivå inom icke nämnd sport i Sverige. Denna förening hade som uttalad policy att "spelaren ska verkligen vilja komma till oss och det ska synas i hans anspråk". T o m på den nivån så finns det klubbar som inser att hjärtat i föreningen är väsentligt. Det kanske beror att "stjärnan" inte alltid är den viktigaste utan den enskilt viktigaste spelaren för laget är den som utan att gnälla sitter på bäcken i otaliga matcher per säsong men ändå sprider glädje på försäsongen?
För spelare är det egentligen likadant. Ska jag satsa i div x eller div y? Vår filosofi är även i detta fall väldigt enkel. Yngre spelare behöver matchtid för att utvecklas på rätt sätt. Detta innebär att en felsatsning som innebär bänkplacering i en "för hög" division kan vara förödande för hela karriären.
Som spelare är det lätt att lockas av löften om stora pengar, fringisar, hög division m m så man glömmer sin egen situation fotbollsmässigt. Hur ser konkurrensen ut? Hur är träningarna? Finns spelmöjligheter även om jag inte tar plats i representationslaget? Detta är de frågor som är de viktigaste för en ung spelare, då man ska komma ihåg att en spelare är som bäst mellan 25-30. Minns Hannes Stiller i IFK Göteborg förra året, det är aldrig försent.
Välj en förening där du får spela och där du uppfattar träningsupplägg, medspelare m m som de som ger dig bäst förutsättningar att lyckas långsiktigt!
Vi är tydliga och ärliga i vår dialog med spelarna vi uppfattar det som att detta uppskattas och är en av orsakerna till att många talanger väljer att komma till oss. Detta är givetvis bara en liten del, då kvaliteten på medspelarna, träning m m är största delen, men utan vårt lilla bidrag så hade det antagligen varit mycket svårare att knyta talangerna till oss.
Svedala IF är en småklubb på tillväxt. Vi har en mycket stark värdegrund som vi arbetar utifrån. Detta är en sak som alla föreningar egentligen borde ha, då det blir en ryggrad och en ledstjärna i allt man gör. I vår nya styrelse för året så har vi ett särskilt ansvarsområde - föreningsutveckling vilket ytterligare kommer att bidra till en än mer lysande ledstjärna.
Hur långt bär då detta? Våra drömmar och långsiktiga tankar behåller vi för oss själva, men vi kan utan tvekan säga att vi har oerhört stora hjärtan i vår förening och inte minst i vår seniortrupp. Det i kombination med en fotbollsmässigt stark trupp med en fantastisk laganda ger oss de allra bästa förutsättningar som vi kunnat få inför nästa säsong!
Vi ses på Svedalagården!
F-sek
Tidigare inlägg
Vårt stora arbete startade tidigare än de flesta vet (mitt i sommaren), nämligen när vi fick beskedet att Uffe Jansson inte tänkte fortsätta som headcoach 2010, oavsett hur serien slutade. Frågan var alltså, vem kan föra detta strålande jobb vidare, som ledarna i seniortruppen & några andra personer (ni vet vem) gjort så hundans bra. Tipset föll på Kalle Palm. Han föll väl in på profilen som vi letade efter. Några möten & månader senare så var Kalle klar som headcoach. Efter ytterligare några turer så hade vi fått Putte Palmqvist klar som Ass coach. Skönt oxå att Torgny & Danne stannar.
Sen var det spelarnas tur. Fantastiskt roligt att höra hur positiva allihopa var, iof inte så konstigt att man var jättepositiv när man säkrar seriesegern med två omgångar kvar. Strålande jobb ni gjorde. Endast våra s.k resurser som meddelade att det inte blir en fortsättning 2010, hur många gånger har man hört det egentligen. Stort tack till er, vi hörs kanske igen.
Truppen såg nu ganska tunn ut med dessa avhopp, speciellt med tanke på att vi ska ha ett U-lag oxå. Enormt viktigt var att vi fortsatte på den inslagna vägen d.v.s att vi ska ha nyförvärv som tillför något utanför plan oxå, gärna komma från kommunen, ha "småklubbskänsla", man ska vara en bra kamrat & ett gott föredöme för föreningen. Detta kan låta lite tråkigt men så jobbade vi inför 2009 & facit har nämts längre upp i texten. Skulle jag jämföra 2008 mot 2009 så är det en enorm skillnad både på & utanför planen. Tror att fler kan skriva under på det.
Sex nyförvärv & en uppflyttad junior har vi i nuläget, det kan komma ett till nyförvärv inom en snar framtid. Dessa killar stämmer väl in på vår profil. Vi hoppas mycket på dessa killar, tillsammans med våra kvarvarande killar så är jag helt säker på att vi kommer att skriva fotbollshistoria i Svedala IF genom att för första gången stanna kvar i Div. 3. Det enda vi har grubblat på är egentligen om vi har tillräckligt med rutin i truppen. Svaret vi har gett oss själva är att man aldrig kan säga nej till ungdomlig entusiasm, samtidigt har vi ganska många som redan har gjort både tre & fyra säsonger i A-laget så det är väl bara att köra. Finns ett bra ordspråk som jag tycker passar in detta året.
"Alla våra drömmar kan uppfyllas, bara vi har modet att uppfylla dem."
Vi i F-sek känner att vi verkligen har gjort allt, utifrån föreningens förutsättningar, för att skriva fotbollshistoria. Stort lycka till önskar vi alla inblandade i seniortruppen.
Har varit lite diskussion om att det finns många Patrikar i truppen som ska namnas, blir det gruppen som bestämmer eller ? PK känns klar, får Putte behålla sitt? Vad får man namnet efter, prestation på plan, i omklädningsrummet eller på lagfesten? Var fick Putte sitt?
På tal om det, Åkermyr som festgeneral, fågel eller fisk? Jag tror stenhårt på fågel.
Är ni intresserade av hur träningarna ser ut så kom gärna ner & titta, det uppskattas verkligen.
Hälsningar F-sektionen.







