ÖSK straffar Kumla igen
I ett närmast fulllsatt Idrottshus så var det dags att möta IFK Kumla igen. Det var det 4:e mötet på 8 dagar och Kumla har inte gjort ett enda mål på ÖSK.
Mötet präglades av en nervös inledning med mer kamp än skönspel. Kanske Kumla hade en del klarare målchanser. Både Kumla och ÖSK drog på sig 3 frisparkar var, men utan att få till någon 10-metersstraff.
Andra halvlek var i det närmaste identisk med den första. Kanske att ÖSK vaskade fram något fler målchanser än i den första. Kumla drog ganska snabbt på sig 3 frisparkar, men både vi på bänken och publiken fick vänta ända till den 21 minuten när domarna äntligen blåste för ÖSK:s första 10-metersstraff. Fram kliver, i HL:s frånvaro, Kajsa "Bom Bom" Åström och bombar in bollen i målvaktens vänstra kryss. 2 minuter senare så får vi en ny straff, och varför ändra på en vinnande taktik, Kajsa Åström bombar in bollen på exakt samma ställe, ridå Kumla, 2-0 till ÖSK.
Matchens lirare enligt juryn i Idrottshuset blev Fille och Kajsa Åström fick pris för matchens prestation.
Jonken & Åsa















