Dags att kora kommunens kungar
Som alla vet finns det fyra fotbollsklubbar i Forshaga kommun och i vanlig ordning ägnar de sommaren åt att göra upp vem som är bäst i kommunen - och på lördag är det dags igen. En titt på fjolåret visar att det är Deje IK som har en titel att försvara medan ÖDIK har alla tänkbara chanser att förbättra sig.
Hur har då de fyra lagen klarat sig under vårens seriespel?
Deje IK och Forshaga IF spelar båda i division V östra och derbyt dem emellan vann FIF med 2-1 uppe på Älvkroksvallen. Det är också Forshaga IF som klarat sig bäst i serien med sin andraplats jämfört med Deje IK som tillbringar sommaren på sjätte plats.
I division VII central huserar förutom ÖDIK också Olsäters SK och Forshaga IF 2 och de tre lagen har bjudit på tre jämna derbymatcher under våren. ÖDIK som med sin andraplats ligger bäst till av de tre lagen har besegrat sina kommunkollegor med 3-0 - Olsäters SK i premiären på bortaplan - och 1-0 - Forshaga IF 2 i hemmapremiären. Forshaga IF 2 som ligger femma i tabellen besegrade i sin tur åttondeplacerade Olsäters SK med 3-2 hemma på Ängevi IP.
Matcherna spelas i 2x20 minuter och efteråt slås de traditionella "handicap-straffarna" för att jämna ut skillnaderna i divisionstillhörighet.
Spelschema:
11.00 Östra Deje IK - Deje IK (A-plan)
11.00 Olsäters SK - Forshaga IF (B-plan)
12.15 Forshaga IF - Östra Deje IK (A-plan)
12.15 Deje IK - Olsäters SK (B-plan)
14.00 Östra Deje IK - Olsäters SK (A-plan)
14.00 Deje IK - Forshaga IF (B-plan)
14.45 Prisutdelning













