Kom ihåg mig
www.laget.se/KD55

Om laget

Krokom-Dvärsätts IF, populärt kallad för K/D-55, är en av Jämtlands största fotbollsföreningar. Orten Krokom ligger två mil väster om Östersund, utmed E14, där Indalsälven har sitt utlopp ur Storsjön. Två kilometer längre ned ligger Hissmoforsen. Där byggdes ett kraftverk, ett sågverk och ett pappersbruk. Pappersbruket är numera nedlagt men sågverket stånkar vidare och kraftverket levererar fortfarande ström.

Ur pappersbruket steg bygdens stora fotbollskultur. Bruket blev också bärare av idrott av åtskilliga slag. Men det var fotbollen som växte sig störst och brukssamhällen förknippas ofta med fotboll. Bruk och fotboll klingar på samma ackord. Så kom också ortens första idrottsförening att bildas 1923, Krokoms SK. Klubbens idrottare bestod till största delen av arbetare på bruket. De få friidrottare som fanns i bygden tävlade ofta för andra föreningar på grund av ekonomiska själ. En av landets bättre diskuskastare, "Noje" Wiklund, tävlade för IFK Östersund men hade sitt livsuppehälle på bruket. Så också Klas Löwgren, en av Sveriges snabbaste sprinters i skolåldern. Han tävlade för IF Castor i Östersund.

Ortens andra förening var Dvärsätts AIS. Dvärsätt ligger några kilometer uppströms från Krokom. Där var fotbollen också den populäraste idrotten, men längdåkning på skidor förekom också flitigt, samt backhoppning. Dvärsätt fick också sin landslagsspelare i Egon Lindé. Han spelade i svenska ungdomslandslaget med stor framgång. Dvärsätts AIS stora framgång i fotboll kan tillskrivas år 1949 då de vann Jämtlandsserien hela 5 poäng före Krokoms SK och fick kvala till Div. III mot Ytterhogdal.

Dessa två föreningar gick samman 1955 och bildade Krokom-Dvärsätts IF. Därmed var steget taget till rikare och kraftigare fotbollskultur. Föreningen vann första årets Jämtlandsserie med stor marginal och kom att så gott som parkera i fotbollens finrum och nu är K/D IF ett stabilt Div. III-lag. Föreningens största framgång kan tillskrivas året 1983 då de vann Div. III och fick kvala till Div. II mot ett annat brukslag nämligen Degerfors IF. Man förlorade hemma och vann borta. Men det var Degerfors som gick upp på grund av mera mål gjorda på bortaplan. Mötet brukslagen emellan slutade med varsin vinst. Inte så illa.
I dag står sig fotbollen i Krokom tackvare mycket kreativa medlemmar och en ihärdig styrelse. Klubben är ägare av många fina fotbollsplaner vilket är glädjande för ortens ungdom och garanterar att fotbollen också har en framtid

2011 spelar K/D Herrar i Div 5 Jämtland/Härjedalen och damerna i Div 2 Södra Norrland
Lag i föreningen
  • A-lag Damer
  • A-lag Herrar
  • P-97
  • F-02
Nästa match
13
kl: 19:00
11 dagar
Orrvikens IK
VS
Krokom Dvärsätts IF
Läs mer 
Kalendern
Förhandsgranska för utskrift
MTOTFLS
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
<<juni>>
Sponsorer
De 10 mest aktiva lagen igår
Listan avser lag i Jämtlands län
1. alsenFotboll
2. tandsbynsfkFotboll
3. opedamerFotboll
4. offerdalsifFotboll
5. opep15Fotboll
6. bfkherrarFotboll
7. opeifFotboll
8. ifk_p15Fotboll
9. gruppaFotboll
10. odffFotboll
Ikon visar skillnad i rank mot i förrgår
 

Kontakta oss

Telefon: 0640-61306E-post: info@kd55.se