DM
Så var det då klart i vilken grupp IK Malmen hamnar i nästa säsongs DM. Gruppspelet kommer spelas i Rönninge och arrangeras av Salem IF helgen den 28-29 augusti.
Hela DM är uppbyggt så att de anmälda lagen lottats ihop om grupper på fyra lag med sammanlagt 10 grupper. Därifrån går seriesegrarna säkert vidare till kvalspel där lagen ånyo lottas mot varandra, samtidigt går de 5 bästa tvåorna vidare till detta kvalspel.
Malmen ingår i en grupp där följande lag spelar om avancemang:
Salem IF - slutade på 7:e plats i div3 förra året där bland andra Vendelsö IK slutade tvåa och Orminge slutade som seriesegrare. Nämnas bör att Salem slog Orminge med 8-6 på hemmaplan vilket bäddar för en skön batalj med IK Malmen. - Salem spelar tillsammans med bland andra Nynäshamn i div2 nästa säsong och jag tror personligen att de kommer göra upp om seriesegern med IK Malmen i DM.
IK Wasa - slutade 3:a i div6 och kommer husera i div4 nästa säsong. Ett innerstadslag som Malmen ska slå.
Örby IS - slutade 3:a i div5 där Tyresö FBC vann serien med endast 1 poäng upp mot Örby. Örby kommer spela i div4 nästa år där de kommer få sällskap av bland andra IK Ängen som ju Malmen besegrade i en träningsmatch nu i vår.
Mina reflektioner visar på att om Malmen kan göra sitt jobb så ska man ta hem 9 säkra poäng i årets DM-gruppspel. Men jag vill samtidigt varna för Salem som kan stärkas av favören att ha hemmaplan. Och låt er inte förvånas över om Örby faktiskt tar hem en eller annan poäng mot mina förmodade topplag.
Jag tror tabellen kommer se ut som följer efter årets gruppspel i DM:
IK Malmen
Salem IF
Örby IS
IK Wasa












