RB´s
Omröstningen på Gnesta kommuns hemsida är nu avgjord och det namn som fick flest röster blev RB´s! Styrelsen i Björnlunda IF lämnade in förslaget som fick knappt hälften av alla rösterna. Motiveringen till förslaget var följande:
För ett drygt år sedan omkom David Ravelius Bergström under en långresa som han gjorde tillsammans med några av sina kompisar. David kallades kort och gott för "RB".
RB gav andra energi via sitt sätt att vara och han spred glädje omkring sig i alla situationer. Han var en bra vän och en kompis som alltid ställde upp för andra när så behövdes.
Vi vill att spontanidrottsanläggningen i Björnlunda ska ge barn och ungdomar energi och glädje, dit man går för att träffa kompisar och för att ha kul tillsammans.
Det vi vill att spontanidrottsanläggningen ska bidra med stämmer så väl in på hur RB var som person och vi vill hedra hans minne genom att kalla anläggningen för RB´s.
Styrelsen i BIF vill härmed tacka alla som varit med och röstat, nu när namnet är bestämt kan vi tillsammans med Gnesta Kommun börja planera för en invigning.










