Pojkar -98
MATCHREFERAT BROMSTENS IK P 98 - säsongen 2008
Tisdagen 18 mars kl 19.00 på Bromstens IP VÄNSKAPSMATCH
Motståndare: Kista FC Resultat: 1-3 (0-1)
Snön hade vräkt ner under dagen men plusgrader i luften och en duktig vaktmästare från Spånga Fritid, hade sladdat plan som var perfekt.
KFC ställde upp med många avbytare. Det mest frapperande i deras lag var en spelare som fick våran storväxta Mikail att se ut som en 5-åring i jämförelse. Han var GIGANTISK!
Vi hade inte någon större respekt för honom eller de andra motståndarna. Spelet värmde med bra passningsspel och vi hittade våra positioner skapligt. KFC inledde bäst och hade tre riktigt bra chanser i inledningen. Elmeri i målet jobbade bra.
Så fick vi en frispark strax utanför straffområdet. Pontus sköt den och sen blev det lite ping-pong inne i boxen med skottförsök, tyvärr bröts kanonaderna av deras backar. Pontus stack upp igen en stund senare, fick på ett bra skott som KFC:s målvakt klarade. Pontus sköt sen ett skott som mv tippade till hörna. Simon Nilsson avvärjde ett friläge med god hjälp av Elmeri strax därefter. KFC sköt 0-1 på en frispark som gick direkt i mål.
Övrigt som gladde alla BIK:are var bl a Semirs snabba och eleganta dragningar förbi sina motståndare. Liam mötte en korrekt och stenhård skuldertackling med en lika tuff tackling tillbaka. Liam visade att han hade bra balans. Förmodligen har han tränat balansen så som Jesper har instruerat honom, d v s att borsta tänderna stående på ett ben.
Andra halvlek började bra för oss, ”Simpan” Aronsson sköt ett kanonskott över målvakten och 1-1. Stor glädje över årets första mål!
Vi spelade bra nu och bl a Liam hade ett fint skott som målvakten räddade. KFC stack upp och gjorde 1-2 efter ett mönsteranfall. Vi sköt ett skott i stolpen och skapade flera chanser efter ett massivt tryck mot KFC:s straffområde. Alexander och Abdullah med flera, vaskade fram chanser och sköt skarpt hela tiden. Vi hade tryck på KFC, men det slutade så som det ofta gör när man satsar allt framåt - motståndarna går upp och avgör matchen. 1-3 i baken, men helhetsmässigt gör vi en bra match. Det syns att vi har tränat bra i vinter.
LAGET: Simon A, Simon N, Alexander, Elmeri, Semir, Victor, Abdullah, Pontus och Liam. (9 st).
DOMARE: Arne Gustafsson, Spånga. Stabil insats.







