Hallfinalen
Svenska cupen hallfinal, Ja då var den över för den här gången, vi var 12 st som motvilligt ställde oss i hallen fast vädret ville annat.
Det började bra för alla så vi var med till nästa nivå på 160 som oxå gick bra, men 170 blev jobbigt för undertecknad med hål och missad 7:a så det gick inte längre fast jag hade 12 i handikap, Bysan höll kvar en serie till om jag inte minns fel.
Vi var kvar och sparrade för att det inte skulle bli fel i systemet.
När dom var uppe i 200 så var det 4 st kvar, Gerten, Lasse Sjölund, Tjernan och Jocke Stolpe, dom var jämna till halva serien men 3 fick en tomruta och Lasse kunde dra ifrån, på slutet var det bara Tjernan som kunde hota Lasse, men det behövdes en trippel i sista rutan men tyvärr så blev det bara 2 x och en 8:a i sista slaget.
Så den slutliga segraren blev Lasse Sjölund som klarade gränsen på 210.
Vi tackar publiken för stödet men det räckte inte denna gången.
/Jocke och Bysan












