Om laget
Är du sugen på att träna med oss kommer du ner till ABB Arena Syd och tar kontakt med en av ledarna. Det går också bra att anmäla sitt intresse via e-post. Kontaktinformation hittar du under menyvalet "Truppen" här till vänster.
För att vara med på våra träningar har vi följande minimikrav på skyddsutrustning. Man ska ha en godkänd hjälm med galler (ex. RBK 3K COMBO) och absolut ingen lekhjälm eller liknande! Man ska också ha ett godkänt halsskydd (ex. RBK 3k). Var noga med att utrustningen är rätt justerad! Hakkoppen på gallret skall sitta ganska tight under hakan annars kan ditt barn göra sig ordentligt illa vid fall.
Vi rekommenderar även att man har knäskydd samt armbågsskydd.
Deltagaravgiften är 650 kr och då får man en snygg blå bandyklubba och en jättefin svart tröja så alla kan se att man tillhör tjejlaget.
Välkommen!








