Kom ihåg mig

Välkommen till Skara FC

Matchreferat - 2011-10-01

Hemmalag: Skara FC (A-lag Herrar)
Bortalag: Råda BK

En alldeles underbar lördagseftermiddag med dryga 20 grader i luften, vindstilla och en fotbollsmatch där allt skall avgöras.
Sämre sätt att fördriva en lördagseftermiddag kan jag tänka mig.
Efter en alldeles lysande höstsäsong så hade ju Skara FC allt i egna händer:
Seger och kontraktet var säkrat, skulle nog även räcka med oavgjort.
Fyra lag (Råda, Skara, Corner och LiF) slogs för att slippa kval eller degradering.
Skara mönstrade alla spelare förutom Rasmus H som var avstängd. Kan inte varit kul för Rasmus att stå bredvid idag.

Matchen börjar med att Skara redan i 1:a minuten skapar en chans. Johan L kommer nästan igenom efter fint samarbete med Jakob. Avslutet går dock direkt på målvakten som stöter ut till hörna.
Skara trummar på i början och i minut 5 så får Jakob ett läge. Ett svagt avslut utanför dock och Jakobs måltorka hänger i.
Efter en bra start så tar dock Råda över och börjar föra spelet. De tar över mittfältet totalt och Skara får inte tag i bollen alls. Det börjar nu osa hett i Skaras straffområde.
16:e minuten och Skara ställer om snabbt. Mikele får läget men återigen ett avslut rätt på målvakten. Dock går returen rätt ut till Jakob men återigen så prickar han målvakten istället för mål.
17:e minuten och Råda tar skott strax utanför straffområdet. Tobias försöker täcka men inte bättre än att det blir en stenhård styrning mot Frasse. Frasse lyckas dock på något sätt få upp en arm och styr ut till hörna.
Nu är det Råda som för matchen och i minut 23, efter en tilltrasslad situation lyckas de raka in bollen i mål från nära håll.
1-0 till Råda.
Nu börjar oron sprida sig på läktaren då de övriga resultaten går oss emot.
LiF och Corner leder och nu ser det svart ut.
I slutet av halvleken så börjar Skara hitta rätt igen och i minut 38 får vi en hörna. Hörnan kommer in och Yonas lyckas på volley? sätta bollen i maskorna.
1-1 och hoppet stiger.
Andra halvlek och spelet böljar verkligen fram o tillbaka. Inget lag förmår att hålla i bollen och bli spelförande utan bägge lagen söker de avgörande passen alldeles för tidigt.
61:a minuten och Yonas chippar bollen över Rådas backlinje vilket ger Jakob fritt fram från halva plan. Jakob drar målvakten iskallt och lägger bollen i mål.
2-1 till Skara och livet känns på en gång lättare att leva.
Nu spelar Skara ut och de högkaratiga chanserna för Skara avlöser nu varandra.
63:e Återigen Jakob som trycker sig förbi sin back och avlossar stora kanonen men rätt i stolpen. Jag tror att den stolpen fortfarande står och darrar efter det skottet.
64:e minuten och Oliver som bytts in samarbetar vackert med Yonas och det är också Yonas som får läget och sätter 3-1.
74:e minuten och nu kommer ett vackert anfall och samarbete av våra P94:or.
Oliver gör en rusch på sin kant, lurar upp sin back på läktaren och lägger ett perfekt inlägg mot bortre stolpen dit Jeper F tagit sig. Jesper går upp med full kraft och lyckas vinna duellen mot både målvakt och back. Bollen i mål och 4-1 är ett faktum. Klang och jubel på läktaren.
Om matchen var öppen förut så är den nu vidöppen. Råda kastar allt framåt och öppnar sig därmed bakåt.
Råda lyckas dock skapa några chanser t.ex i minut 80 då Frasse räddar första läget men är chanslös på returen.
4-2 och det är ju sjutton också att man skall sitta här och bli nervös.
83:e minuten och återigen så är det Frasse som står för en kvalificerad räddning. Hur hann du ner där Frasse??
Resten av matchen förlöper dock lugnt och jublet är högt när domaren till slut blåser av matchen.
+ idag till:
Frasse som återigen visar hur viktigt det är med en trygg målvakt.
Tobias som är kung i backlinjen.
Hade bägge dessa herrar varit med hela säsongen så tror jag inte att vi hade behövt titta neråt en enda gång under säsongen.
Oliver som gjorde ett mycket piggt inhopp i andra halvlek. Spelade fram till två mål!!

Sammanfattningsvis för hela säsongen så är det ju ett faktum att Skara gjort sin bästa säsong på 4-5 år! Detta trots att avslutningen på vårsäsongen var stentuff med i stort sett bara förluster.
Om jag kommer ihåg rätt så var vi 9 poäng efter LiF som höll sista direktplatsen efter förlusten mot Skultorp.
Den matchen är också den stora plumpen på höstsäsongen. Experimentet med att spela Jesper H o Tobias som mittbackar var ju inte alls lyckat.
Det har varit roligt att följa Skara under denna säsong och jag ser redan fram emot nästa säsong.
Tack och slut från reportern

Tillbaka

Svenska Spel
Lagnyheter2
Medlemsavgifter
Lag i föreningen
  • Skara FC
  • Fotboll
  • A-lag Herrar
  • A-lag Damer
  • C-lag Herrar
  • Juniorlag Herr
  • P-95/96
  • P-97
  • F-96
  • F-97/98
  • P-98
  • F-99/F-00
  • P-99
  • P-00
  • F-01
  • P-01
  • F-02
  • P-02
  • F-03
  • P-03
  • F-04
  • P-04
  • F-05
  • P-05
  • Klassfotboll
  • Sommarlandscup
  • U-sektionen
Kalendern
Förhandsgranska för utskrift
Webbfråga
Vad önskar du dig i julklapp?

Ipad
Resa
Kläder
Pengar
Annat

Sponsorer

22.520 kr med Julblommor!

Lättsålda blommor ger snabbt mycket pengar till laget och klubben!

www.tulpankungen.se

12.000 kr på två veckor!

Amaryllis, Julgodis, Saffran. 50% Vinst, Snabbt & Enkelt!

www.SäljDirekt.se

Kontakta oss

Adress: Vilan, 532 37 SkaraTelefon: 0511-122 23E-post: kansli@skarafc.se