SKK i media
FBC S-Stenhagens KK 4-4
Vi fick inte till det riktigt idag, kom inte igång med vårt spel som vi ville. Vi gjorde dock en godkänd insats och några fina mål.
Oscars brytning då han klev fram från backposition och fullföljde framåt och tryckte upp bollen i krysset med ett rejält skott, var härligt att se.
David visade vilja och speed då han först stod i muren djupt ned på egen planhalva och sedan snodde åt sig bollen och sprang över hela planen, förbi två motståndare och avslutade genom att dundra in kvitteringen. Härligt!
Backarna jobbade hårt i försvar och försökte hitta konstruktiva uppspel.
Men som sagt, vi var inte på topp idag, kanske lite för tidig match för våra morgontrötta killar... ;-)
http://www.unt.se/sport/ungsport/hogt-tempo-under-cupens-dag-tva-1515451.aspx
Högt tempo under cupens dag två
Under tisdagen var det dags för andra speldagen av UNT-cupen – och det märktes. Tuffare närkamper och högre tempo präglade matcherna i Allianshallen.
En av de mest fartfyllda matcherna var den mellan Storvreta och Stenhagen i pojkar -01-klassen.
– Det var en bra match, summerar Storvretas Isak Mattsson efter slutsignalen.
Matchen slutade 6–6 efter en rafflande slutminut. När det återstod mindre än en minut låg Stenhagen under med 6–5 och tilldömdes en straff – som räddades. Dock kunde laget kvittera med endast sekunder kvar och slutställningen blev 6–6.
– Vi borde varit bättre framför eget mål, men framför deras mål var vi bra, fortsätter Matsson som gjorde ett mål för sitt Storvreta:
– Jag sköt ett slagskott från halva plan som gick in.
Erik Jansson (erik.jansson@unt.se)
http://www.unt.se/sport/ungsport/de-yngsta-inledde-unt-cupen-1513943.aspx
De yngsta inledde UNT-cupen
Under måndagen inleddes UNT-cupen i innebandy i Allianshallen. De två yngsta årskullarna, -00 och -01, var först ut.
– Det är roligt att vara med, säger Hampus Wretman från Stenhagens 01:or.
Hampus Wretmans Stenhagen var lyckosamma i sin premiärmatch mot Alunda. Efter en anfallsglad match stod Stenhagen som vinnare med hela 15–2. Stenhagen var effektiva framför motståndarnas mål samtidigt som Alunda fick slita hårt för sina chanser.
– Dem backade hem lite och vi försökte anfalla så mycket som möjligt, fortsätter tvåmålsskytten Hampus
Erik Jansson (erik.jansson@unt.se )
http://www.lagsidan.se/fbcuppsalaoo/nyhet-307090-1-matchresultat.html
Stenhagen KK-FBC S 1-6
Vi började lite avvaktande första minuterna och Stenhagen tog initiativet och pressade tillbaka oss. De tog även ledningen med 1-0. 1-1 i halvlek men i andra halvlek tog vi över matchen och gjorde fem mål med bud på flera. Vi jobbar vidare med vårt grundspel match för match och nöter samma saker, försöker spela enkelt med mycket energi och det är kul att se att det funkar bättre och bättre. Trots att vi nästan bara pratar anfallsspel just nu spelar vi även ett bra försvarsspel. :-)
Bra inställning i dag. Grattis till en välförtjänt seger!










