Kom ihåg mig

Välkommen till Rimbo IBK

Viktigt meddelande

Gå och se innebandy söndag 16/1 i Sparbankshallen!

innebandyhelgen som gått!

Det är med stort nöje vi får summera innebandyhelgen som gått! förutom beskedet från Kommunen i fredags eftermiddag sent att gamla Bålbrohallen blir kvar:) vilket gör att vi ser möjlighet till forsatt utveckling i föreningen, så har helgen bjudit på kul & bra innebandy.

I går lördag var vårat 99-00 på besök i Tobo och kunde där påvisa att utvecklingen går frammåt när dom bortasegrade, Damerna i D4Ö var i går och besökte Fyrislund och kämpade till sig 3 friska pinnar och detta innebär nu att damerna avancerat till en hedrande förstaplats i serien.

Håll nu i tjejer! så kommer 3an att kunna vara ett faktum nästa sesse!.

Söndagen var en stor hemmadag i gamla anrika Långsjöhallen där först P95 tog emot Livets Ord i P15B och gjorde en otroligt stabil insats och segrade med 5-2 mot seriesexan och knappade därmed in 3 firska pinnar, samtidigt visade nu Midas sig mänskliga dom dom föll borta mot FBC Uppsala med hela 4-1 det var ett möte mellan FBC (10a) och Midas (1a) i serien, det talar för en intressant avslutning på P15B.

Efter P95 avslutat sin match var det dags för herrarna i H4 att ta emot Alunda och det gjorde dom med en stabilitet och lagsammanhållning som inte Alunda ens var i närheten att kunna rubba.
Sen fick vi även se en nygammal kedja med Dave, Tobbe o Sporren göra återinträde i Långsjöhallen och dom verkade trivas då poängen formligen sprutade.
Denna kassaskåpsäkra seger tillsammans med att Hagunda i går fick vika in hovarna mot teknologerna borta innebar vi kanppade in på Hagunda och nu skiljer endast 1 poäng i serietoppen.

Detta kommer att kunna bli hur intressant som helst när det drar i hop sig i H4.

Damernas U-lag tog ochså emot Gävle som avslutning på denna innebandydag i Långsjö och dom krigade tappert men fick till slut se sig besegrade med 6-5 ( vi får dock inte glömma att det var superstabila serieledarna som var på besök.
U-laget ligger på stabil 6e plats i serien med 13 poäng upp till första strecket.

Som sagt summerat en superhelg!, och det känns som att innebandyn går starkt fram i Rimbo, förutom helgens olika drabbningar har det ochså varit en vecka fylld av innebandy.
Där dom yngre grupperna bara växer ( 40 tal på träningen i måndags 01-04 ) och hoppsan visst var det väl även 24+2 målvakter i veteransgänget:) i torsdag.

Och med våra 152 licensierade spelare samt tillägg om ett 25tal icke licensierade så är vi definitivt en dom starkast växande innebandyklubbarna i kommunen.

Nu forsätter vi att jobba på föreningsandan och ser till att stöttat varandra på vägen framåt, ser med stor tillförsikt på nästa innbandyvecka!.

//Tävlingsansvarig.

2011-02-06 23:33:00

Tillbaka

Inforuta
Detta är en inforuta som ni kan använda för att informera era besökare om allt ifrån den kommande cupen till A-lagets senaste nyförvärv.

Hantering av denna ruta sköts under nyheter som inloggad administratör!
Lag i föreningen
  • Rimbo IBK
  • Innebandy
  • A-lag Damer
  • Herrlag
  • Motion
  • P-16
  • P/F 99-00
  • P/F 01-02
  • P/F 03-04
  • F-96
  • Korplag Damer
  • F-01/03
  • Ledarsidan
  • P/F 05-06
Sponsorer

Kontakta oss

Adress: Skarsjövägen 8, 762 41 RIMBOTelefon: 0735-198 311E-post: ribk@live.se
laget.se - en del av Sportion Media Group