Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Råby-Rönö IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Råby-Rönö IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Även liten Tuva kan fälla stora lass...
Så är då den här säsongens spel slut. Den lilla tuvan (Hölö/Mörkö) brydde sig inte ens om att försöka fälla det stora lasset (E-tuna Babylon) utan nöjde sig med att strunta i Fair Play, och därmed ge Babylon 3 gratis poäng och uppflyttning i Fyran . Det beslutet fällde samtidigt Råby IF: s och BK Sport: s chanser att avancera i tabellen. Schysst Hölö, verkligen schysst.
Nu tror jag väl inte att dem hade vunnit ändå men min respekt för Hölö/Mörkö försvann i samma sekund jag hörde om tilltaget.
Råby IF : s grabbar struntade i att kampen om uppflyttning försvann och avslutade serien på bästa sätt. Om matchen i våras var jämn så visade Råby nu att de är ett bättre lag än TGoIF. Redan från start var hemmakillarna klart bäst och lät sig inte ens nedslås av ett tidigt baklängesmål. Kassaskåpsäker seger kallas det visst.
Matchens 7 mål och ett antal varningar gjorde dock att matchtiden bara blev runt 65-70 minuter lång då domare Manar Jalka tog ungefär 3 minuter på sig varje gång att notera ner i sitt lilla block.
Dock är han inte lika noga att gå in på Fogis o rapportera. Tisdag kl. 19.00, drygt 3 dygn efter match finns fortfarande ingen matchrapport inlagd. Böter på sånt, eller vad säger reglerna Södermanlands FF ?
Fest på lördag och priser kommer att delas ut. Även mitt lilla pris har nu lämnats över till föreningen för vidare befordran till Pristagaren.
Har även utsett två andra kategorier som åtminstone får ett omnämnande här.
Årets ”Fast learner”: Att lära sig snabbt är en bra egenskap. Jesper ”Långburk” Jansson tog två onödiga varningar i säsongens två första matcher. Årets buse kändes som en titel han ville åt. Men sen, inte ett kort på hela säsongen. Starkt Burken. En som dock inte lär sig så snabbt är, ja ni vet vem…….
Årets Stig Strand: Stig Strand ? Ja det var han som hade varit Världens Bästa Slalomåkare om han inte hade slagit igenom samtidigt som Ingemar Stenmark. Nu var han ”bara” näst bäst i Sverige. Martin Wendt skulle absolut varit ”årets nyförvärv” om han inte kommit samma år som en viss Per Pettersson.
En stark säsong har han gjort och en trevlig bekantskap har han varit.
Då ses vi på lördag då, åtminstone ni som skaffat biljett till årets höjdpunkt. Hoj på er alla
Nykvarns SK (borta) | 28 apr, 15:00 |
Trosa-Vagnhärad SK U (hemma) | 5 maj, 13:00 |
Södertälje FF (borta) | 14 maj, 20:00 |
Vingåkers IF (hemma) | 19 maj, 13:00 |
Tystberga GIF (borta) | 26 maj, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera