Bortavinst mot Åsbro
En välförtjänt vinst i Div 4 över serieledare Åsbro GOIF.
En mycket jämt tillställning i antal skott 30-28 (11-10, 13-10, 6-8) men där ÖSK konverterade flera till mål 7-11 (3-4, 3-3, 1-4) över tre perioder.
Vinst i den första perioden efter först 0-2 och sedan 1-4 ledningar, som dock Åsbro lyckades reducera till ett mål strax förra periodens slut.
ÖSK hade en bra chans i den andra perioden att utöka och dra ifrån då Åsbro gick på en U5 för hårt spel. Men det blev bara 52 sek i PP och ett mål då ÖSK drabbades av en tveksam U2 för liggande spel samt en till U2 två minuter senare.
I den tredje såg man ÖSK utökar och dra ifrån. ÖSK hade helt enkelt bättre fokus i sitt spel än hemmalaget, som trots ett bländande kontringsspel och powerplay i de första två perioder, var mycket ojämt över hela matchen sett.
Filip i mål fick bra hjälp av sina backar, men det var våra anfallare som var det svaga länken idag. Tack vara ett bättre spel framåt klarade ÖSK sig i matchen. Intuitivt tror jag att flera av poängplockare hade mindre bra plus-minus statistik. Vilket måste förbättras om ÖSK ska klara att hålla sig i överskicket av serien.
Extra plus till Mats S, fyra målsskytt och Oskar W med sex poäng för dagen! Efter dagens 3 poäng, ligger Suad på en delad fjärde plats med 9 p i seriens poängliga.
Godkänd får domarparet som trots flera pressande situationer, höll i matchen och fattade rätta beslut.
Dagens poängplockare:
Suad Sofovic 2,1
Oskar Wikström 2,4
Mats Söderström 4,0
Oscar Gray 1,0
Jesper Björkman 0,1
Johan Marksved 2,1
Martin Bergström 0,1
Erik Tapper Johansson 0,1









