Poolspelet avslutat
Då var årets poolspel slut.
Förra säsongen deltog vi i P99-serien som var betydligt tuffare. Det blev en hel del förluster, men matcherna var trots det relativt jämna. Jag var väldigt nyfiken därför inför detta poolspel eftersom vi hade varit rätt överlägsna för två år sen i 00-serien. Skulle vi hålla samma nivå?
Min utvärdering är den att vi hade blivit snäppet bättre. Vi hade blivit tuffare pga bättre motstånd. Dessutom har vi nötit på teknikträning hela året vilket har märkts i matcherna. Det är roligt att se!
För att sammanfatta säsongen, så har träningsnärvaron varit oerhört bra. Vi har alltid haft gäng på träningarna, och det är bra. Vi har spelat 18 matcher under den här säsongen. Vår facit blev 16 vinster, en oavgjord samt en förlust. På dessa 18 matcher har vi gjort 92 mål och släppt in 15 mål. Det är riktigt bra!
Från och med nästa vecka börjar vi träna två gånger i veckan på Bengtsböle. Vi tränar på måndagar och onsdagar kl 18.30-20.00.
Mathias













