Matchreferat
Sen var det lite pinsamt jobbigt att se hur vissa av deras mål kom till i första halvlek, då vi ger bort utrymme o går bort oss lite väl enkelt, men samtidigt så gör IFK det bra.
De gav oss inte mycket tid att behandla bollen, utan vi blev väldigt stressade till att göra misstag, vilket de sen utnyttjade på ett bra sätt.
Efter 1-6 i paus så var det väl en blandning av att vi täppte till bättre, samtidigt som IFK vilade sina bättre spelare o gick ner i tempo. Men det kändes ändå bättre efter andra halvlek, framförallt att vi fortsätter kämpa under hela matchen.
Ellen F var väl den som lyckades bäst idag, om man nu inte går efter att man i en sån här match minimera sina misstag o rätta sig efter att motståndaren var så bra, för då vinner Anna K solklart!
Men bra kämpat tjejer, men idag bockar vi oss för ett övermäktigt motstånd.
Patrik







