Matchreferat
Matchen idag var lite vinn/vinn situation, seger så gick vi till A-slutspelet, vilket är mycket bra gjort. Och vid förlust så gick vi ändå till B-slutspelet, vilket skulle ge oss mycket större chans att gå långt.
Men idag visade vi en härlig inställning, ingen ville vika ner sig mot det obesegrade Håbo FF, som vunnit sina 2 första matcher.
Och efter 50 spelade min så kan man ändå säga att vi vann helt rättvist, vi släppte inte till en målchans bakåt, men skapade själva minst en handfull bra målchanser.
Men målet kom med bara 3 min kvar, då Sanna P vågade gå in i nickduell mot deras målvakt, som hon vann med mål som följd :)
Följden blev ju också en smäll i huvudet, o en sakta gång ut mot bänken....
Och detta var ett rätt så viktigt mål, då Håbo var gruppetta, medans vi var 3:a, men målet gjorde att vi båda plötsligt bytte plats, men Göteborg gick sen förbi oss i tabellen på målskillnad!
Så nu är vi i A-slutspel, där vi nu kl 17 skall spela mot America Satelite från Mexiko, vilket ska bli roligt.
Patrik & Erich







