KIBK - Haninge 5-4. 4:e raka segern.
Kvarnbergsplan tog idag sin 4:e raka seger. Och den 2:a raka uddamålssegern. Idag var det Haninge som stod för besöket. Kvarnbergsplan kom idag till spel utan långtidsskadade Harland och duktige centern Victor Sundström som insjuknat.
Inspirerade av b-lagets kross innan, så ville a-laget givetvis inte vara sämre. Och matchen startade helt sanslöst. Redan efter 3.29 i första perioden så hade man en 4-0 ledning (i tur och ordning 1-0 Dubbel-Johan (Penderud), 2-0 "Stoffe" Vidlund ("Rille"), 3-0 Penderud (Wiklund), 4-0 "Mille"), och man såg ut som man hade stängt matchen redan där. Man spelade i första 10-13 minuterna en bländande innebandy med högt passningstempo, bra rörelse och ett intensivt försvarsspel. Men efter det hände något i matchen. Man började bli stillastående, sänkte passningstempot och gav bortalaget vittring på att reducera ledningen. I spel 4-4 så jagade hemmalaget spelare bakom eget mål och Haninge-spelaren snurrar bort sin back och drar in den köksvägen i samma rörelse. Perioden slutar 4-1 och hemmalaget går till pausvila med en ganska säker känsla, något som alltid brukar straffa sig....
Den andra blir lite mer böljande. Lagen byter chanser med varandra, men det är bortalaget som har chanser med lite spets. Mycket tack vore att man har mer vilja och kämpar hårdare för att komma in på kassen och skapa chanser. Sånt jobb ger alltid resultat till slut och mycket följdriktigt så reducerar bortalaget till 4-2 på en slumpchans där hemmalaget är alldeles för mesiga i eget slott. Men hemmalaget utökar sin ledning till 5-2 ganska snabbt (15.08) på ett klassiskt Öhman-mål där han springer runt försvaret och sprätter upp bollen i bortre krysset, assisterad av "Mille". Men knappt 2 minuter senare reducerar bortalaget på nytt.
Inför den 3:e perioden kliver hemmalaget ut med en rejäl inställningsökning, trots att man är det jagade laget. Man spelar upp sig och det ser rejälare ut och man skapar ordentligt med chanser. Bla annat har "Walle" ett klockrent stolpskott där man kunde ha stängt matchen, istället så reducerar bortalaget i stort sett i anfallet efter med 13 minuter kvar av matchen, så var det nu ett hemmalag som nu såg alltmer nervöst ut. Bortalaget skapade lite chanser, men utan att få det där riktiga trycket, och KIBK kan till slut ganska säkert spela ut matchen och vinna med 5-4.
För att sammanfatta matchen så är det ingen egentlig plattmatch från hemmalaget, men man skulle ha stängt matchen redan första 10 då man kunde ha gjort en 7-8 mål redan där. Men sedan slutar man spela på det sätt som gjorde dom så framgångsrika i början, och när det jagade laget får vittring och en känsla av att kunna komma ikapp så försvårar man för sig själva genom att bli mer passiva. Samtidigt ska man ge bortalaget en eloge för att dom aldrig slutar kämpa och verkligen bjuder upp till kamp.
Domarparet för dagen gör också även dom en gedigen insats, bortsett från ett par tveksamma fall så sköter man sig felfritt och låter verkligen nivån vara på det sätt som det anstår en seriematch i div 4. Vi tackar för eran arbetsinsats grabbar!
Dagens första stjärna går idag till: Målvakten Jonatan #1 Hjelte som vid några kritiska perioder i matchen räddar laget och ger KIBK den trygghet man behöver känna från sin sista utpost. Laget är lyckligt lottat som har seriens 2 bästa målvakter i sin trupp.
Dagens andra stjärna går till: Kapten Johan #13 Johansson som med sin vilja matchen igenom tar tag i hemmalaget och väcker krigarviljan när man kämpar som mest för att freda sig. Benen slutar aldrig trampa och det är något alla i truppen borde lära sig av.
Dagens tredje stjärna går till: matchvinnande-målet-skytten Johan #9 Öhman som trots att det tar stopp allt som oftast numera i serien då motståndarna har lärt sig hans rörelsemönster aldrig slutar att försöka. Det är förmågan att vara konsekvent som är nyckeln till att vara en gedigen målskytt, och Öhman leder (trots att han enligt honom själv är fullständigt värdelös i varenda match) lagets interna poängliga.
Till slutsats kan man nu konstatera att Kvarnbergsplan nu vunnit knappt mot lag som ska vara "sämre" motstånd. Har man själva tappat i slagstyrka? Eller har lagen på den undre halvan blivit bättre? En styrka är iaf att man vinner de här jämna matcherna numera. Om man jämför med tidigare säsonger så har man varit ett mer ojämnt lag där resultaten varierar. Att man nu vinner täta matcher är ändå ett tecken på vinnarmentalitet, och det har man nog utvecklat absolut mest under de senaste 1.5 säsongerna.
Nu följer ett par veckors stenhård träning för att komma tillbaka till den form man hade i början på säsongen. Närmast tar Mellansjö MK (med gamle KIBK-spelaren Mikael Lindbäck i laget) emot Kvarnbergsplan i Tomtbergahallen den 29:e kl 11:00. Kan vi hoppas på lika fint publikstöd som vi hade idag?













