E-post:
Lösenord:
Logga in
 Håll mig inloggad
Automatiskt inloggad nästa gång du besöker laget.se från denna dator
Waiting

VIKTIGT MEDDELANDE

Knallen Cup 2014 den 14-16 november

DELA SIDAN

Cup 2013


Uppdaterat 17 nov 20:00

Om flera lag hamnar på samma poäng i gruppen avgörs det enligt följande:
1 Målskillnad
2 Flest gjorda mål
3 Inbördes möte
4 Straffläggning enligt FIFA


Anmälda lag:
Herrturneringen: 56 lag

Div 2
Norrby IF 2 lag
Fässbergs IF

Div 3
Fristad GoIF 2 lag
Hestrafors IF 2 lag
Vara SK

Div 4
Assyriska Turab IK Jkp
Bergdalens IK
Borås AIK 4 lag
Brämhults IK
Byttorps IF 2 lag
Gällstad FK
Mariedals IK 2 lag
Smålandstenars GoIF
Vårgårda IK

Div 5
Dalsjöfors IF
Dannike IK
Dardania IF
FC Lockryd
Hedareds BK
IF Väster
Kronängs IF 2 lag
Rydboholms SK 2 lag
Skene IF
Tvärred/Vegby FC

Div 6
BK Spark
Borgstena IF
Café Viskan FS
FC Kabel Åttio 2 lag
Gånghester/Målsryds IF
Korsberga IF
Norrmalms IK
Rångedala IK
Sandhults SK 2 lag
Sparsörs AIK
Stora Mellby SK
Töllsjö IF
Viskafors IF
Äspereds IF

Div övrigt
Avenyn United FC (futsallag)
FC Tranan (futsallag)
Libertá Futsal Club (futsallag)
Stenungsunds FF (futsallag)
Älvsborgs FF (veteranlag)

Boråshallen 15 nov
Grupp 1
FC Tranan - Grön/Vit
Bergdalens IK - Röd
Vårgårda IK - Röd
Älvsborgs FF - Blå - Svart

Grupp 2
Dannike IK - Gul
Norrmalms IK I - Svart/Vit
Stora Mellby SK - Röd
Stenungsunds FF - Röd/Blå

1 18.00 1 FC Tranan - Bergdalens IK 0-4
2 18:15 1 Vårgårda IK - Älvsborgs FF 1-2
3 18:30 2 Dannike IK – Norrmalms IK I 0-4
4 18:45 2 Stora Mellby SK – Stenungsunds FF 1-6
5 19:00 1 Bergdalens IK - Vårgårda IK 2-0
6 19:15 1 Älvsborgs FF - FC Tranan 1-3
7 19:30 2 Norrmalms IK I - Stora Mellby SK 3-3
8 19:45 2 Stenungsunds FF - Dannike IK 4-3
9 20:00 1 Bergdalens IK - Älvsborgs FF 2-1
10 20:15 1 FC Tranan - Vårgårda IK 1-2
11 20:30 2 Norrmalms IK I – Stenungsunds FF 3-3
12 20:45 2 Dannike IK - Stora Mellby SK 3-2

Bergdalens IK = Lag 14
Älvsborgs FF = Lag 1
Stenungsunds FF = Lag 9
Norrmalms IK = Lag 13


Sandaredshallen 15 nov
Grupp 3
Mariedals IK II - Blå/Vit
Hedareds BK - Röd
Sandhults SK I - Gul
Hestrafors IF I - Grön/Vit

Grupp 4
Byttorps IF II - Grön
Gång/Målsryds IF -Svart
Sandhults SK II - Gul
Borås AIK IV - Röd

1 18.15 3 Mariedals IK II - Hedareds BK 1-5
2 18:30 3 Sandhults SK I - Hestrafors IF 0-2
3 18:45 4 Byttorps IF II – Gång/Målsryd IF 1-2
4 19:00 4 Sandhults SK II – Borås AIK IV 1-3
5 19:15 3 Hedareds BK - Sandhults SK I 4-2
6 19:30 3 Hestrafors IF - Mariedals IK II 2-0
7 19:45 4 Gång/Målsryd IF - Sandhults SK II 4-4
8 20:00 4 Borås AIK IV - Byttorps IF II 0-2
9 20:15 3 Hedareds BK - Hestrafors IF 3-2
10 20:30 3 Mariedals IK II - Sandhults SK I 6-1
11 20:45 4 Gång/Målsryd IF – Borås AIK IV 1-3
12 21:00 4 Byttorps IF II - Sandhults SK II 6-1
13 21:15 cup Hestrafors IF I - Borås AIK IV 2-2 , 7-6 e str Lag 4

Hedareds BK = Lag 15
Byttorps IF II = Lag 11


Boråshallen 16 nov

Grupp 5
Mariedals IK I - Blå/Vit
Borås AIK I - Röd
FC Lockryd - Blå/Vit
Vara SK - Gul

Grupp 6
Byttorps IF I - Grön
Äspereds IF - Svart
Korsberga IF - Röd/Blå
Fässbergs IF - Lila


1 09.00 5 Mariedals IK I - Borås AIK I 1-7
2 09:15 5 FC Lockryd – Vara SK 1-2
3 09:30 6 Byttorps IF I – Äspereds IF 1-0
4 09:45 6 Korsberga IF - Fässbergs IF 3-3
5 10:00 5 Borås AIK I - FC Lockryd 3-0
6 10:15 5 Vara SK - Mariedals IK I 1-4
7 10:35 6 Äspereds IF - Korsberga IF 1-2
8 10:50 6 Fässbergs IF - Byttorps IF I 3-4
9 11:05 5 Borås AIK I – Vara SK 2-3
10 11:20 5 Mariedals IK I - FC Lockryd 3-0
11 11:35 6 Äspereds IF - Fässbergs IF 2-3
12 11:50 6 Byttorps IF I - Korsberga IF 2-3

Borås AIK I = Lag 24
Mariedals IK I = Lag 7

Korsberga IF = Lag 12
Byttorps IF I = Lag 19


Grupp 7
Viskafors IF - Röd
Dardania - Röd
FC Kabel Åttio I - Brun
Norrby IF I - Blå

Grupp 8
Café Viskan FS - Vit
Smålandstenars GoIF - Vit
Kronängs IF I - Svart
Libertá Futsal Club - Blå


13 12:10 7 Viskafors IF - Dardania 2-4
14 12:25 7 FC Kabel Åttio I – Norrby IF I 0-7
15 12:40 8 Café Viskan FS - Smålandstenars GoIF 5-2
16 12:55 8 Kronängs IF I – Libertá Futsal Club 4-3
17 13:10 7 Dardania - FC Kabel Åttio I 4-0
18 13:25 7 Norrby IF I – Viskafors IF 6-1
19 13:40 8 Smålandstenars GoIF - Kronängs IF I 0-4
20 14:00 8 Libertá Futsal Club- Café Viskan FS 2-1
21 14:15 7 Dardania – Norrby IF I 3-2
22 14:30 7 Viskafors IF - FC Kabel Åttio I 0-4
23 14:45 8 Smålandstenars GoIF – Libertá Futsal Club 1-7
24 15:00 8 Café Viskan FS - Kronängs IF I 1-3


Dardania = Lag 6
Norrby IF I = Lag 22

Kronängs IF I = Lag 3
Libertá Futsal Club = Lag 23


Fristadhallen 16 nov
Grupp 9
Borgstena IF - Gul
Rångedala IK - Röd
Borås AIK III - Röd
FC Kabel Åttio II - Brun

Grupp 10
Fristad GoIF I - Grön
Borås AIK II - Röd
Gällstad FK - Orange
Kronängs IF II - Svart

1 09.00 9 Borgstena IF - Rångedala IK 2-1
2 09:15 9 Borås AIK III – FC Kabel Åttio II 2-1
3 09:30 10 Fristad GoIF I – Borås AIK II 8-2
4 09:45 10 Gällstad FK - Kronängs IF II 0-1
5 10:00 9 Rångedala IK - Borås AIK III 0-3
6 10:15 9 FC Kabel Åttio II - Borgstena IF 2-1
7 10:35 10 Borås AIK II - Gällstad FK 1-3
8 10:50 10 Kronängs IF II - Fristad GoIF I 0-3
9 11:05 9 Rångedala IK – FC Kabel Åttio II 4-2
10 11:20 9 Borgstena IF - Borås AIK III 3-6
11 11:35 10 Borås AIK II - Kronängs IF II 2-1
12 11:50 10 Fristad GoIF I - Gällstad FK 2-1
14 12:25 cup Rångedala IK - Gällstad FK 2-2, 7-5 e str Lag 5

Borås AIK III = Lag 20
Fristad GoIF I = Lag 18


Grupp 11
Norrby IF II - Blå
Sparsörs AIK - Svart
BK Spark - Lila
Assyriska Turab IK Jkp - Vit

Grupp 12
IF Väster - Orange
Fristad GoIF II - Grön
Töllsjö IF - Grön
Avenyn United FC - Svart



13 12:10 11 Norrby IF II - Sparsörs AIK 0-1
15 12:45 11 BK Spark – Assyriska Turab IK Jkp 0-3
16 13:00 12 IF Väster - Fristad GoIF II 3-0
17 13:15 11 Sparsörs AIK - BK Spark 4-0
18 13:30 11 Assyriska Turab IK Jkp – Norrby IF II 2-1
19 13:45 12 Fristad GoIF II - Töllsjö IF 0-3
20 14:00 12 Avenyn United FC- IF Väster 2-3
21 14:15 11 Sparsörs AIK – Assyriska Turab IK Jkp 1-0
22 14:30 12 Töllsjö IF – Avenyn United FC 1-1
23 14:45 11 Norrby IF II - BK Spark 4-2
24 15:00 12 Fristad GoIF II – Avenyn United FC 0-3
25 15:15 12 IF Väster - Töllsjö IF 1-0
26 15:35 cup Assyriska Turab IK Jkp - Avenyn United FC 4-4, 9-8 Lag 16

Sparsörs AIK = Lag 21
IF Väster = Lag 8


Viskaforshallen 16 nov

Grupp 13
Skene IF - Vit
Rydboholms SK II - Blå
Dalsjöfors IF - Grön
Tvärred/Vegby FC - Svart

Grupp 14
Norrmalms IK II - Svart/Vit
Hestrafors IF II - Grön
Rydboholms SK I - Blå
Brämhults IK - Svart


1 10:00 13 Skene IF - Rydboholms SK II 4-1
2 10:15 13 Dalsjöfors IF – Tvärred/Vegby FC 5-2
3 10:30 14 Norrmalms IK II – Hestrafors IF II 0-4
4 10:45 14 Rydboholms SK I - Brämhults IK 0-5
5 11:00 13 Rydboholms SK II - Dalsjöfors IF 2-3
6 11:15 13 Tvärred/Vegby FC - Skene IF 1-5
7 11:35 14 Hestrafors IF II - Rydboholms SK I 4-2
8 11:50 14 Brämhults IK - Norrmalms IK II 4-0
9 12:05 13 Rydboholms SK II – Tvärred/Vegby FC 2-4
10 12:20 13 Skene IF - Dalsjöfors IF 3-3
11 12:35 14 Hestrafors IF II - Brämhults IK 6-2
12 12:50 14 Norrmalms IK II - Rydboholms SK I 2-5
13 13:10 cup Dalsjöfors IF - Brämhults IK 1-2 Lag 10

Skene IF = Lag 17
Hestrafors IF II = Lag 2



SLUTSPEL I BORÅSHALLEN söndag 17 nov

Spelordningen i slutspelsgrupperna går till enligt följande: Lag 1 börjar
mot Lag 2. Lag 3 möter förloraren mellan Lag 1 och Lag 2. Skulle Lag 1
och Lag 2 spela oavgjort möter Lag 3 Lag 1.

Grupp 1
Lag 1 Älvsborgs FF
Lag 2 Hestrafors IF II
Lag 3 Kronängs IF I

Grupp 2
Lag 4 Hestrafors IF I
Lag 5 Rångedala IK
Lag 6 Dardania

09.00 1 Älvsborgs FF - Hestrafors IF II 4.-1
09.15 2 Hestrafors IF I - Rångedala IK 2-2
09.30 1 Kronängs IF I - Hestrafors IF II 3-0
09.45 2 Dardania - Hestrafors IF I 1-2
10.00 1 Älvsborgs FF - Kronängs IF I 1-2
10.15 2 Rångedala IK - Dardania 2-1
Straffläggning om segern i grupp 2: Hestrafors IF I - Rångedala IK 4-5

Grupp 3
Lag 7 Mariedals IK I
Lag 8 IF Väster
Lag 9 Stenungsunds FF

Grupp 4
Lag 10 Brämhults IK
Lag 11 Byttorps IF II
Lag 12 Korsberga IF

10.30 3 Mariedals IK I - IF Väster 3-5
11.10 4 Brämhults IK - Byttorps IF II 0-5
11.25 3 Stenungsunds FF - Mariedals IK I 0-2
11.40 4 Korsberga IF - Brämhults IK 0-2
11.55 3 IF Väster - Stenungsunds FF 4-1
12.10 4 Byttorps IF II - Korsberga IF 4-1


Grupp 5
Lag 13 Norrmalms IK I
Lag 14 Bergdalens IK
Lag 15 Hedareds BK

Grupp 6
Lag 16 Assyriska Turab IK Jkp
Lag 17 Skene IF
Lag 18 Fristad GoIF I

12.25 5 Norrmalms IK I - Bergdalens IK 3-3
13.05 6 Assyriska Turab IK Jkp - Skene IF 3-2
13.20 5 Hedareds BK - Norrmalms IK I 2-2
13.35 6 Fristad GoIF I - Skene IF 1-2
13.50 5 Bergdalens IK - Hedareds BK 4-1
14.05 6 Assyriska Turab IK Jkp - Fristad GoIF I 1-2


Grupp 7
Lag 19 Byttorps IF I
Lag 20 Borås AIK III
Lag 21 Sparsörs AIK

Grupp 8
Lag 22 Norrby IF I
Lag 23 Libertá Futsal Club
Lag 24 Borås AIK I

14.20 7 Byttorps IF I - Borås AIK III 2-0
15.00 8 Norrby IF I - Libertá Futsal Club 4-1
15.15 7 Sparsörs AIK - Borås AIK III 1-4
15.30 8 Borås AIK I - Libertá Futsal Club 5-1
15.45 7 Byttorps IF I - Sparsörs AIK 2-1
16.00 8 Norrby IF I - Borås AIK I 1-4

KVARTSFINALER HERRAR
Kronängs IF - Rångedala IK 3-1
IF Väster - Byttorps IF II 0-1
Bergdalens IK - Assyriska Turab IK Jkp 1.-2
Byttorps IF I - Borås AIK I 2-2, 7-8 e str

SEMIFINALER HERRAR
Kronängs IF - Byttorps IF II 1-2
17.40 Assyriska Turab IK Jkp - Borås AIK I 1-2


FINAL HERRAR
Byttorps IF II - Borås AIK I 1-1, 6-7 e str



===================================================
===================================================

Damturneringen 20 lag

Allsvenskan
Kopparbergs/Göteborg FC

Elitettan
Hovås Billdal IF

Div 1
Stångenäs AIS 2 lag
Torslanda IK
Vara SK

Div 2
Bergdalens IK 3 lag
Holmalunds IF
Ulricehamns IFK
Westbo United DFF 2 lag
Äspereds IF

Div 3
Kindaholms FF
Rydboholms SK
Sjömarkens IF 2 lag

Div 4
FC Kabel Åttio/Dalsjöfors/Målsryd
Mariedals IK

Fristadhallen 17 nov

Grupp 1
Ulricehamns IFK - Svart tröja
Sjömarkens IF I - Vit
Kabel/Dalsjö/Målsr - Brun
Stångenäs AIS I - Röd

Grupp 2
Sjömarkens IF II - Vit
Äspereds IF - Svart
Stångenäs AIS II - Röd
Kopparbergs/Göteborg FC - Svart


Nr Tid Grupp Match Resultat
-------------------------------------------------------------------------
1 10.00 1 Ulricehamns IFK - Sjömarkens IF I 2-0
2 10:15 1 Kabel/Dalsjö/Målsr - Stångenäs AIS I 0-3
3 10:30 2 Sjömarkens IF II – Äspereds IF 2-2
4 10:45 2 Stångenäs AIS II – Kopp/Göteborg 2-5
5 11:00 1 Sjömarkens IF I - Kabel/Dalsjö/Målsr 2-1
6 11:15 1 Stångenäs AIS I - Ulricehamns IFK 0-1
7 11:30 2 Äspereds IF - Stångenäs AIS II 3-3
8 11:45 2 Kopp/Göteborg - Sjömarkens IF II 2-1
9 12:00 1 Sjömarkens IF I - Stångenäs AIS I 0-5
10 12:15 1 Ulricehamns IFK - Kabel/Dalsjö/Målsr 5-0
11 12:30 2 Äspereds IF – Kopp/Göteborg 1-4
12 12:45 2 Sjömarkens IF II - Stångenäs AIS II 1-0
13 13:00 cup Ulricehamns IFK - Sjömarkens IF II 3-2 Lag U
14 13:15 cup Kopp/Göteborg - Stångenäs AIS I 3-0 Lag R

Semifinaler se nedan

Viskaforshallen 17 nov

Grupp 3
Kindaholms FF - Grön
Bergdalens IK III - Röd
Mariedals IK - Blå
Vara SK - Gul

Grupp 4
Bergdalens IK II - Röd
Westbo United DFF I - Lila
Rydboholms SK - Blå
Torslanda IK - Röd

Grupp 5
Bergdalens IK I - Röd
Westbo United DFF II - Lila
Holmalunds IF - Röd
Hovås Billdal IF - Röd/Vit

Nr Tid Grupp Match Resultat
-------------------------------------------------------------------------
1 09.00 3 Kindaholms FF - Bergdalens IK III 2-0
2 09:15 3 Mariedals IK - Vara SK 0-4
3 09:30 4 Bergdalens IK II - Westbo United DFF I 2-1
4 09:45 4 Rydboholms SK - Torslanda IK 1-3
5 10:00 5 Bergdalens IK I - Westbo United DFF II 4-0
6 10:15 5 Holmalunds IF - Hovås Billdal IF 1-4
7 10:30 3 Bergdalens IK III - Mariedals IK 2-1
8 10:45 3 Vara SK - Kindaholms FF 1-1
9 11:00 4 Westbo United DFF I - Rydboholms SK 2-1
10 11:15 4 Torslanda IK - Bergdalens IK II 5-0
11 11:30 5 Westbo United DFF II - Holmalunds IF 0-5
12 11:45 5 Hovås Billdal IF - Bergdalens IK I 4-1
13 12:00 3 Bergdalens IK III - Vara SK 0-1
14 12:15 3 Kindaholms FF - Mariedals IK 0-2
15 12:30 4 Bergdalens IK II - Rydboholms SK 2-0
16 12:45 4 Westbo United DFF I - Torslanda IK 1-3
17 13:00 5 Westbo United DFF II - Hovås Billdal IF 1-7
18 13:15 5 Bergdalens IK I - Holmalunds IF 0-4

19 13:30 cup Bergdalens IK II - Kindaholms FF 1-0 Lag K
20 13:45 cup Vara SK - Holmalunds IF 0-1 Lag L
21 14:00 cup Hovås Billdal IF - Bergdalens IK II 4-1 Lag T
22 14:15 cup Torslanda IK - Holmalunds IF 3-2 Lag S


Slutspel i Boråshallen 17 nov

SEMIFINALER DAMER
Kopp/Göteborg - Torslanda IK 0-2
Hovås Billdal IF - Ulricehamns IFK 4-0

FINAL DAMER
Torslanda IK - Hovås Billdal IF 0-1




Speldagar:

Herrar:
Fredag 15 november Gruppspel i Boråshallen, Fristad, Viskafors och Sandared
Lördag 16 november Gruppspel i Boråshallen, Viskafors, Fristadhallen
Söndag 17 november Slutspel i Boråshallen

Man väljer vilken dag man vill spela sitt gruppspel. Gruppen består av 4 lag där vanligtvis segraren går till söndagens slutspel och grupptvåan kvalar mot en annan grupptvåa. I några grupper kan bägge ettorna få kvala mot tvåorna.

Två grupper spelar samtidigt i hallen. Gruppspelet tar 3 timmar och en eventuell kvalmatch spelas 15 minuter efter att bägge grupperna spelat färdigt eller om det är sista grupperna i hallen 5 minuter efter avslutat gruppspel.

På fredagen pågår gruppspelet mellan 18.15-21.15. På lördagen spelar man gruppspel antingen 09.00-12.00 eller 12.00-15.00.

Lag som i år spelat i div III eller högre kommer att seedas så att endast ett sådant lag finns per grupp. Dessutom kommer ett antal renodlade futsallag att seedas.

Damer
Söndag 17 november Gruppspel i Fristad och Viskaforshallen
Söndag 17 november Semifinal och Final i Boråshallen.

Man spelar i en 4-lagsgrupp där ettan och tvåan går till kvalmatch för att komma till slutspel.
Hela turneringen spelas färdigt på söndagen. Första gruppspelet sker 08.00-11.00 eller 11.00-15.00.
Har ni lång resväg kan ni önska att spela i den senare gruppen.


Regler:
Sv FF regler för Futsal
Speltid 1x12 min rullande tid.
Målstorlek: 2x5
Spelare: Målvakt, 4 utespelare samt max 7 avbytare.

Priser:
Herrar
15.000 till vinnaren
7.000 till tvåan
3.000 till trean och fyran


Damer vid 24 lag eller fler:
4.000 till vinnaren
3.000 till tvåan
1.500 till trean och fyran

Damer vid färre än 24 lag:
4.000 till vinnaren
3.000 till tvåan


Anmälningsavgifter:
Herrar
1390:- för första laget man anmäler
850:- för varje ytterligare lag

Damer
1290:- för första laget man anmäler
850:- för varje ytterligare lag.


Anmälningsavgiften ska sättas in på Bg 5100-2673
Anmälan görs till:
morgan.petersson@telia.com
Sista anmälningsdag: 31 oktober.

Alla lag som anmält sig innan vi lottat kommer automatiskt med i turneringen.
Därefter tar vi in lag på de öppna platser som eventuellt finns.
Turneringen lottas ca 14 dagar innan den spelas.


NÄSTA MATCH

18:00 5 sep
Borgstena IF
VS
IF Knallen
VS

SENASTE MATCHEN

18:30 29 aug
FC Kabel Åttio
5-2
IF Knallen
5-2

SENASTE UPPDATERADE ALBUM

2014
1 bild

BESÖKARTOPPEN

1. (1) Skepplanda BTK
2. (7) IBK Lockerud Mariestad
3. (12) Axvalls IF
4. (30) GF Kroppskultur
5. (4) Skara IK
6. (18) IBK Vänersborg
7. (1008) Torp GOIF Badminton
8. (19) Stenungsunds IF Herr
9. (8) Jitex Mölndal BK
10. (45) Frölunda HC Frölunda A-pojk
Listar de tio mest besökta sidorna i Västra Götalands län igår