KIK legends
Hej Arne och välkommen till dagens gäst !
Du är ju så nära en Legend i Kilsmo man kan komma med dina tränar triumfer i Kilsmo.
Men något som många inte vet hur din historia som som spelare såg ut i Kilsmo ?
Jag är ju född och uppvuxen i Kilsmo. Det vi som unga kunde göra i Kilsmo var att spela fotboll och gå på juniorerna hos Missionskyrkan. Bägge aktiviteterna var kul och framförallt fick vi tack vare juniorledaren Helge också spela fotboll med juniorerna. Då det var lite ont om spelare i Kilsmo även på den tiden fick jag vara med i pojklaget ganska tidigt. Då fick jag spela vänsterytter eftersom jag var yngre och mindre än våra motståndare. Jag vet att jag fasade för att vi skulle få straffar, för då skrek publiken alltid att jag skulle lägga dem. Av någon anledning blev det oftast mål på dessa straffar. Jag växte till mig något med åren och gjorde nog ganska många mål i pojklaget. Jag spelade då längst fram i laget helst som högerforward. När jag var 11-12 år fick jag även spela i B-laget när folk saknades. Där var det tuffare då de flesta andra lag hade spelare som var över 30 år. Någon gång runt 1962 vann vi vår pojklagsserie och fick spela DM mot ÖSK:s pojklag. Vi förlorade på Kilsmovallen men jag blev erbjuden att följa med ÖSK på en pojklagsturnering i Malmö. När sedan min bror Ronnie som är 3 år äldre än mig blev värvad i till ÖSK flyttade hela min familj in till Örebro och då blev det ett naturligt val att jag gick över till ÖSK som sistaårs pojklagsspelare. Jag hann dock debutera i Kilsmos A-lag som 14-åring.
Att du spelat många matcher i Ösk om du skulle ranka vem är den bästa seplaren du spelat med i ösk tiden och vilken spelare anser du vara den bästa ösk spelaren genom alla tider ?
Jag har spelat med massor av spelare i ÖSK. Det blev nästan 200 allsvenska matcher för mig. Det finns några extrabra spelare i ÖSK som varit framstående även i Svenska Landslaget. Tomas Nordahl är en av de främsta med över 100 allsvenska mål, Totten Gustafsson är nog den mest effektiva försvarare jag spelat ihop med. Leif Eriksson är också en stor spelare som jag lirat med. Jag väljer nog Tomas Nordahl som den bästa jag spelat ihop med. Den bästa genom tiderna väljer jag bland: Sven-Gunnar Larsson målvakt, Arnor Gudjonson, Leif Wendt, Dan Sahlin, Hasse Borg, Tomas Nordahl och Orvar Bergmark. Mitt val blir Orvar Bergmark som blev vald till Världens bästa back år 1958.
Frågan kan verka lite tjatig och du får gärna vara partisk vem var den bäste spelaren i Kilsmo på din tid
och även den bäste genom tiderna ?
Vi hade många bra spelare min tid i Kilsmo. Karl-Erik Karlsson med 25 år i A-laget, bröderna Persson som var fruktade av alla motståndare. Göran Andersson är väl den som kunnat gått längst. Jag gjorde om honom till back och han var den mest tekniska backen jag sett. Jag har säkert glömt flera bra spelare men jag tar min bror Ronnie Olsson som Kilsmos bäste spelare genom tiderna. När han gick från Kilsmo som 16-17 år var han otroligt bra. Han debuterade i allsvenskan som 17-åring. Spelade i junior och ungdomslandslaget.
Vad är din relation till kilsmo idag och hur mycket följer du laget idag ?
Kilsmo har alltid varit laget i mitt hjärta ihop med ÖSK. Jag har alltid följt Kilsmos resultat och glatt mig med vinsterna.
Jag kollar på er hemsida och tycker det är kanon att se lite bilder och även läsa om klubben. Det gör ni verkligen bra. Jag hoppas kunna se några matcher i år också.
Vad har du för förhoppnigar på Kilsmo i div 7 i år vilken plats laget kommer på ?
Det verkar bli ett bra år för Kilsmo i år med ny tränare, hoppas ni slipper skador och mitt tips är topp 3.
Din och Kilsmos prestation i början på 80 talet är ju ganska unik kan bara vara ett få tal små klubbar som lyckas med något liknande.
Ljungskile är väl den saga som liknar Åshöjden bäst men sedan måste ni nog ligga tvåa Förstod ni då hur stort det hela var?
Vi tänkte nog inte på vårt resultat som någon stor prestation förrän vi såg att Kilsmo var rankat som 120 i Sverige.
Du har ju massor av matcher på olika nivåer är det någon match som du känner extra för?
Jag tar en match från Kilsmo och en från ÖSK som är lite extra. Från Kilsmo tar jag när vi slog ut Karlskoga ur Svenska Cupen på bortaplan. Vi var utspelade i första halvlek och låg under med 0-1, sedan vände vi och kvitterade genom Lars Gardsjö. Matchen slutade sedan 3-3 och vi vann på straffar. Alla i Kilsmo var bra, vi fick även beröm av Karlskoga att vi spelade fin fotboll.
I ÖSK tar jag en match från Landskrona 1973. Vi låg lite dåligt till i tabellen och låg under med 0-1. Då spelade jag fram Tore Lennartsson som kvitterade. Jag sa efter kvitteringen till Tore att ramla innanför Landskronas staffområde vilket han gjorde och vi fick en straff som jag slog in. Det var en skön känsla att duscha efter den matchen.
så till en lite känslig fråga som kan vara svår att svara på vem var bäst du eller Ronny?
Ronnie var bättre än jag till en början. Han var då en tänkt som landslagsman för Sverige. Han gjorde en hel del mål också.
Jag blev bättre och bättre efter hand. Jag gjorde nog min bästa säsong 1976 då jag fick Svarta handens pris som bästa ÖSK:are. I kamp med Hasse Borg och bandyns Bengt Pinnen Ramström. Jag spelade bäst som tillbakadragen mittfältare. Dess värre fick jag mest spela back då mina tränare tyckte det var bättre. Jag tror jag blev bättre än Ronnie senare i karriären.
så till slut när får vi se dig på Kilsmovallen nästa gång ?
Jag kommer att åka ut till Kilsmo och titta på er i år. Det är ju en fröjd att bara vara där och se er vinna.
tack för att du tog dig tid och varmt välkommen till Kilsmo i sommar








