Kom ihåg mig
www.laget.se/KARLSBORG

KBK-Grängesberg

Det blev förlust med 6-7 mot gästande Grängesberg. Trots ledning med 3-0 efter halvtimmen spelad så släpper man in gästerna i matchen då de tillåts kvittera innan halvtid. Här borde givetvis KBK ha "stängt" matchen då det kändes som att Grängesberg var i brygga.

Sedan en mardrömsinledning av andra där Grängesberg snabbt går ifrån till 3-7 pga väldigt många individuella misstag. KBK vaknar till och pressar men 4 måls skillnad är för mycket att hämta in trots forceringen. slutresultatet skrivs alltså till 6-7.

KBK förlorar denna match på egna misstag som renderar i baklängesmål. Dessutom i all bedrövlse så skadar Daniel Bergström sig så illa redan i matchinledningen så att han tvingas gå gipsad ett antal veckor framöver. Rapporterna från akuten säger ett brott på ett ben i handen och ett i handleden. Trist! Krya på dig DB!
Detta sker i en sitution som ej renderar i någon form av bestraffning trots att DB tappat ifrån sig bollen och var ur balans då han åker på tacklingen. Motståndaren fullföljer efter situationen vilket givetvis borde renderat i utvisning! detta har givetvis inget direkt med resultatet att göra men någon av de 3 domarna borde ha uppfattat händelsen.

Målskyttar i KBK: Jimmy Strömbäck 2, Mathias Andersson 1, Fredrik Esperi 1, Tommy Andersson 1, Daniel Sandberg 1

2010-01-06 17:43:00

Tillbaka


Lag i föreningen
  • A-lag Herrar
  • P-99-00
  • U-01
Viktigt meddelande
Meddela alltid frånvaro till tränarna
Kalendern
Förhandsgranska för utskrift
MTOTFLS
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829    
<<februari>>
De 10 mest aktiva lagen igår
Listan avser lag i Norrbottens län
Listan är under uppdatering och färdig ca kl. 02:00
Ikon visar skillnad i rank mot i förrgår
 

Kontakta oss

Telefon: 0923-205 50