IBK fostrade Alexandra tillbaka i Eliten!
Lidströmeffekten lät inte vänta på sig utan kom direkt. I sin comeback borta mot Täby så gjorde hon två mål och bidrog till att Pixbo kunde vinna i sudden. Därefter så blev det ytterligare fyra segrar och Alexandra gjorde poäng i samtliga matcher och hela sju mål. Men i fredags så var det dags för Västgötaderby borta mot IBK Lockerud Mariestad. Lockerud som vann sina två matcher förra helgen och verkligen fått upp ångan i elfte timman.
Det blev en match som Pixbo dominerade spelmässigt men hemmalaget var vassa och ställde om snabbt då man vann bollen. Pixbo hann därför aldrig ställa om riktigt och styra ut Lockerud vilket gjorde att det blev ytor på Pixbos planhalva att operera på för Lockerud. Lockerud vann den första perioden med 1-0 efter slarv i försvaret. Den andra blev målrik och slutade 3-3. Och efter en spännande tredje period som slutade 2-2 så stod Lockerud till slut som segrare. Lockerud som i och med segern nu har avgörandet i egna händer om man som nykomling hänger kvar i Elitserien eller inte.
Alexandra gjorde vad hon kunde och får godkänt för sin insats trots en utvisning för protest i början av den tredje perioden. Blir det då en fortsättning för Alexandra även efter denna säsong? - Svarar jag på den frågan här idag så är det ett definitivt nej. Man ska aldrig säga aldrig för då får man äta upp det sen. Det blir som det blir men som sagt inte som läget är nu.
Man skall aldrig säga aldrig säger alltså Alexandra och lämnar dörren lite på glänt ändå. Det är det bara för Pixbos starke man Jan-Inge Forsberg att sätta ihop ett attraktivt kontrakt till Alexandra för visst behövs hennes rutin och kunnande i Pixbo även nästa år.
Ladies Edition







