Högby IF - Lindsdal IBF 6-11
Spelare borta:
Victor Byström sjuk
Johan "Fimpen" Petterson sjuk
Mikael Nilsson skadad
Jörgen Petterson avstängd
Som vanlig på hemmaplan öppnade Högby starkt och tog ledningen två gånger om efter mål utav Andreas Svanstrand och Anders Eriksson. Men som allt för ofta tappar HIF spelet i och med ledningen och Lindsdal tillåts komma tillbaka in i matchen innan perioden är slut är ställningen 2-3 till bortalaget.
Andra perioden börjar som den första slutade Lindsdal för spelet och hemmalaget har svårt att riktigt hinna med de inviduellt skickliga kalmariterna. Matchen är mycket svängig och det är vidöppet i Högby försvaret som bjuder Lindsdal på några mycket enkla mål. Högby får en straff i mitten utav andra perioden som Johan Hammarsten förvaltar på bästa sätt.
I tredje perioden går Högby upp och pressar Lindsdal högt uppe i banan vilket leder till att HIF spelande tränare Matthias Carlsson lyckas sno åt sig bollen och göra mål. Även Niklas Jämtin hinner med att skjuta in en boll maskorna. Men den höga pressen resulterar även i att Lindsdal målchanser blir allt fler och målen trillar in. Avståndet är 5 bollar och matchen är redan avgjord i slutsekunderna när Marcus Nelson dribblar hela laget och sätter bollen i krysset. Tre sekunder senare hinner även Lindsdal med ett mål och matchresultatet skrivs till 6-11.
Bortser man från de första tio minuterna var det en fruktansvärt dålig insats från Högbys sida. De som dock förtjänar beröm är de båda debutanterna Martin och Niklas som inte gjorde bort sig på något sätt.
Målen Andreas Svanstrand , Anders Eriksson, Johan Hammarsten, Matthias Carlsson Marcus Nelson. Niklas Jämtin
Bilder från matchen hittar niHÄR!
//Anders












