DM Final / Futsal F-93 SM-kval
Laget. Lina Lundqvist, Elin Williamsson, Marija Banusic, Anna Torstensson, Sofia Lyon, Joanna Sandell, Evelina Sparf, Amanda Gezelius. Tränare: Jeanette "Arvid" Arvidsson. Vi saknade Sara Vasiljevic och Johanna Löwdin då båda var bortresta.
Tjejerna kändes laddade under genomgången inför matchen i omklädningsrummet. Arvid gick igenom lite hur hon ville att försvarsspelet skulle jobba.
Matchen börjar med att Anna kommer till avslut efter 30 sek och målvakten lämnar retur och där är Marija och det är 1-0. Fyris spelar försiktigt och lojt. Det byts chanser åt båda håll. Efter ca 10 min får Väddö en hörna från Lina’s vänstra sida som slås hårt i brösthöjd mot Väddös första spelare som blir rädd och vänder ryggen mot bollen och styr in den med ryggen i första krysset. Anfallet efter dundrar Marija in bollen i nätet och 2-1. Spelet blir lite bättre i slutet av halvleken.
Arvid vill ha bättre fart i passningsspelet och påpekar att en av anfallsspelarna ska ta ett bättre djup i planen vid omställningarna till anfall. Hon vill också att en back följer med upp i anfallsspelet.
2:a halvlek börjar med ett mer beslutsamt spel och 3-1 kommer efter 1.30, Sofia gör det efter framspelning av Anna. 4-1 kommer efter ett långt utkast av Lina och Joanna gör målet. Strax efter det målet tappar vi lite koncentration i vårt försvarsspel och så står det 4-2. När det återstår 3 min kvar av matchen gör Marija 5-2 och det känns klart.
I IK Fyris märkes det av ibland att det ej är ett ihop tränat lag då tjejerna inte har tränat tillsammans någon gång än. Några av innebandy tjejer har lite jobbigt med bollhanteringen i matchens början.
Nu väntar det regionalt slutspel helgen den 13-14 februari.
Futsal gänget fortsätter att träna med Div 2 laget, titta på deras hemsida för tider och plats. http://www.fyris.nu
Grattis till DM Segern och tack för god underhållning /TL













