Vad vill vi uppnå?
Det viktigaste är faktiskt inte att vinna. Det viktigaste är att inte förlora! Samma sak säger många, men så är det inte.
Visst, det är en go´ känsla att köra segersången i omklädningsrummet efter vunnen match. Men det stora, det som är drivande, det som gör att man tar i lite extra, det är att se motståndarna gå av planen med tunga steg. De ser ut som förlorare, de känner sig som förlorare och de är förlorare. Det är en känsla som är för jävlig. Jag unnar ingen annan än mitt lag glädjen som en seger ger...
Jag tror att detta kan bli ett litet mellanår för Färjestadens GoIF. Vi har under några säsonger tappat i stort sett två elvor med riktigt bra spelare. Det sköna och lite ovanliga är att det känns accepterat av föreningen, vi ska nu bygga för framtiden och det har inte blivit någon panik.
Föreningen har värvat klokt och tagit in yngre killar med ö-anknytning och/eller som verkligen passar in i gänget.
Fotbollssektionen har anlitat två yngre tränare med bra utbildning, modernt tänkande och en tydlig spelidé. Allt detta är viktiga bitar som både Magnus Olander och Marcus Jäverskog har, men deras största tillgång är hjärtat och engagemanget för föreningen.
Jag vet inte vår medelålder i år, men jag skulle gissa att den ligger runt 23 vilket känns mycket spännande för framtiden. En "berömd" årgång är 86-laget, de har nu varit med många övergångsår från juniorer till seniorer och det är dags för dessa killar att kliva fram, att ta ansvar. Som det sett ut på träningarna så blir jag mycket förvånad om så inte blir fallet.
Försäsongen har fokuserats på passningskvalitet och kondition. När det gäller konditionen så känner vi oss oerhört starka. De träningsmatcher vi har spelat har gett oss bra självförtroende när det gäller vår fysiska status.
Vi har som sagt jobbat mycket med spelidé, passningsspel och framför allt rörelse utan boll. Som jag tidigare skrev vill vi i vårt anfallsspel spela boll via marken med både inövade kombinationer och löpvägar samt en stor portion kreativitet. Med detta hoppas vi kunna locka tillbaka publiken till Tallhöjden där det har varit lite väl folktomt på sistone.
Vi kommer att kunna slå alla lag i årets serie, men också se stressade och naiva ut i vissa perioder. Ha tålamod med oss, vi har är i en lång uppbyggnadsfas det tar tid att spela in ett lag och en ny spelidé och det har bara gått fyra månader ännu.
Varför kommer det då att fungera på sikt? Jo, för stämningen i denna trupp är enorm. Vi har samma mål, jobbar ihop och stöttar varandra. När motgångarna dyker upp så kommer fortfarande glädjen att gå ner och träffa grabbarna på träningen att göra oss starka. Kollektivet är alltid starkare än individen!
Capitano #9








