Jensa klar för Motala
Jens är värvad som mittback men testades i helgen även som innermittfältare.
Färjestadens GoIF och killarna i laget önskar Göte ett stort lycka till med flytten och fotbollsspelandet.
Ölandsbladet skriver så här:
Färjestadens GoIF:s Jens Göthberg spelar i år för division 1-klubben Motala AIF.
– Skitkul. Det här känns som mitt kall, säger 21-åringen.
Jens Göthberg följer alltså inte med Färjestadens GoIF från division 3 till elitfyran. Han går istället upp till division 1 södra och seriens nykomling Motala AIF, där han nu kommer att få spela ihop med förre FGoIF:aren Tobias Johansson.
– Det var inget svårt beslut att ta. Jag är i den åldern nu och är sugen på att röra på mig, säger han.
Målet är en plats i startelvan, va?
– Ja, absolut. Det blir en nystart det här. En ny kick. Det ska bli skitintressant, jag satsar helhjärtat och hoppas utvecklas ännu mer.
Vad krävs av dig för att ta en plats bland de elva?
– Det handlar ju om att visa upp sig och ta för sig, det går inte bara att smyga. Men det krävs ju bland annat att jag tar till mig träningen, det gäller att jag kommer igång. Träningsmässigt ligger jag ju lite efter, så där måste jag komma ifatt.
TUNGT AVBRÄCK
Kul för Göthberg naturligtvis att nu få ställas mot lag som till exempel Östers IF, men för Färjestadens GoIF blir det ju ett avbräck.
– För oss är det jättetråkigt att det händer såhär sent. Vi tappar en riktigt bra spelare, så det ställer ju till det lite, säger GoIF-coachen Magnus Olander och fortsätter.
– Men å andra sidan är det ju inte Jens fel. Jag förstår att han vill upp i division 1, så det är bara att önska honom lycka till.
Och Färjestaden kommer klara sig bra utan Jens, enligt Jens...
– Elitfyran är inga problem, de kommer helt klart att vara ett topplag, säger han.








