Kom ihåg mig

Välkommen till Färjestadens GOIF

Färjestaden fixade kontraktet

Färjestadens GoIF krossade Smedby BoIK på Tingbyskans. Ölänningarna vann med hela 5-1.

FOTBOLL, ELITFYRAN Saxat från www.olandsbladet.se
13 minuter. Sedan stod det 3–0 och Färjestadens GoIF hade avgjort matchen mot Smedby BoIK och grejat kontraktet till elitfyran även kommande säsong.
– Det var roligt att se vad vi kan när alla är så laddade inför en match. Alla visade inställning och då är vi bra, säger Färjestadens tränare Magnus Olander efter 5–1-segern.

En säsong som inte upplevt förväntningarna som ställts på laget avslutades med en riktig urladdning. Färjestadens GoIF fullkomligt pulveriserade Smedby BoIK på Tingbyskans.

– Vi har haft lätt för Smedby i år och när alla jobbar stenhårt och verkligen går in för sin uppgift så lönar det sig, säger Magnus Olander.

Redan efter en minut blev Jimmy Gullquist kapad i straffområdet och Martin Gustavsson slog in 1–0 till FGoIF. Tolv minuter senare ökade Christopher Christensson på Färjestadens ledning till 2–0 och bara två minuter efter det var det Charlie Nilssons tur. Nilsson fick på en riktig drömträff då han några meter utanför straffområdet bröstade ner en dålig rensning och slog till på volley. Bollen for upp nättaket otagbart för målvakten.

– Charlie var fantastisk bra i dag (läs lördag) och var överallt på planen i dag. Dessutom fick han ju göra ett riktigt snyggt mål, säger Olander.

Efter Färjestadens 3–0-mål avtog dock Färjestaden dominans. Men istället lyckades dock en av Smedbys spelare plocka på sig sitt andra gula kort och blev utvisad. Och domaren fortsatte sedan att visa kort till höger och vänster. Totalt åkte två av Smedbys spelare ut och nästan samtliga blev varnade. Dessutom fick flera av Färjestadens spelare kort. Och Smedbyspelarna var stundtals riktigt uppretade på mannen i svart.

– Många kort var inte så mycket att snacka om och överlag tyckte jag domaren gjorde en godkänd insats. Men han (domaren) höll en ganska ojämn och vissa situationer valde han att fria där det var klockrent gult, säger Olander.

I den andra halvleken lyckades Smedby kontra in 3–1 innan Färjestaden gjorde både 4–1 och 5–1 genom Filip Lindqvist respektive ynglingen Jacob Kumlin.

– Det märks att spelsystemet börjar sitta nu de senaste matcherna. Visserligen förlorade vi borta mot Högsby men vi har förlorat mot lag som spelat betydligt sämre än dem i år, säger Olander.

Nöjd med säsongen i stort annars?
– Det har varit lite upp och ned. Som sagt börjar spelsystemet sitta och nästa säsong bygger vi vidare på detta.

JOHAN MALMQVIST

Smedby BoIK–Färjestadens GoIF 1–5 (0–3)
Målen: 1–0 (1) Martin Gustavsson (straff), 2–0 (13) Christopher Christensson, 3–0 Charlie Nilsson, 4–1(59) Filip Lindqvist, 5–1 (88) Jacob Kumlin.
Startelvan: Joakim Deurell – Mattias Nilsson, Nicklas Nelson, Johan Lewton, Sebastian Edin – Martin Gustavsson, Filip Lindqvist, Johan Ljungström, Charlie Nilsson, Christopher Christensson – Jimmy Gullquist.
Kvarnligan: 3) Charlie Nilsson – Var överallt på planen och kryddade insatsen med ett drömmål. 2) Jimmy Gullquist – Väldigt nyttig i uppspelsfasen och vann mycket dueller som ledde till mål. 1) Filip Lindqvist – Färjestaden var överlägsna på mittfältet och tillsammans med Charlie Nilsson var Lindqvist lysande.

JOHAN MALMQVIST

2008-09-27 21:54:00

Tillbaka

Medlem 2012
Bli medlem i Färjestadens GoIF!

Passiv medlem (Ej fotbollsspelare samt spelare födda 06 och senare): 250 kr

Aktiv medlem (Fotbollsspelare födda 05 och tidigare): 700 kr

Familjekort (alla i familjen skrivna på samma adress): 1300 kr.

Sättes in på Bankgiro 474-5253.
Glöm inte skriva namn och adress på inbetalaren!

Hela personnumret ska vara ifyllt på spelare födda 2000 eller tidigare.
Fotbollsskolan 2012
Nu är anmälan öppen till årets upplaga av Landslagets Fotbollsskola på Tallhöjden!
Vi kör måndag 25/6 - onsdag 27/6 mellan kl. 09:30 - 13:00.
Priset är 300 kr och då ingår boll, T-shirt, vattenflaska samt mellanmål.
Det ingår även ett aktivitetskort med rabatt bl.a. på Kolmården.

Fotbollsskolan är öppen för alla födda mellan 1999-2005.

Välkommen med din anmälan!



Anmäl dig här!
Ölands Djurpark Cup
Klicka på länken här nedan, så hittar du all info du behöver om årets upplaga av Ölands Djurpark Cup.

Ölands Djurpark Cup 2012
Info från styrelsen
Fotografering av allt ungdomslag kommer att göras den 13 maj resp 20 maj. Alla ska vara klädda i sin matchdress. Ansvariga Agneta Jäverskog 13/5 resp. Anders Persson 20/5.
Vi kommer med närmare information.

Föreningsdag 6 juni med matcher mellan barn och föräldrar under dagen och avslutas med matchen damlaget mot Högsrums FF. Vi kommer att ha olika aktiviteter och försäljning.
Ansvariga Buscha Andersson och Niclas Hedfors.

Bokning av konstgräsplanen och sporthallarna måste ske genom kansliet för att få en helhet och att det avbokas när vi inte använder planen resp. sporthallarna.
Bertil ansvarar för detta.

Möjlighet finns att hyra minibuss av Kent Nydolf Lyftcenter till en kostnad av 500:-/dygn plus bensin. Bokas genom Kent tel. 0480-429192, kent@lyftcenter.com.
Lag i föreningen
  • Föreningssidan
  • A-trupp Herr
  • A-trupp Dam
  • U 1
  • U 2
  • U-trupp Dam
  • P-00
  • F-00
  • P-01
  • F-01
  • P-02
  • F-02
  • P-03
  • F-03/04
  • P-04
  • P-05
  • F-05/06
  • P-06
Sponsorer

Kontakta oss

Adress: Idrottsgatan 10 , 386 30 FärjestadenTelefon: 0485-482 95 070-555 0795 E-post: kansli@fgoif.se
laget.se - en del av Sportion Media Group