Åkersberga HK A-lag Herrar
Motivation betyder allt. Du kan göra två personers jobb, men du kan inte vara två personer samtidigt. I stället måste du inspirera killen brevid dig och få honom att inspirera sina medarbetare.
Seger i premiärmatchen
Igår var det seriepremiär för vårt herrlag, och Snnadal stod som motståndare i vår borg.Med ett antal tappade spelare från förra säsongen, så har vi fyllt på med ett gäng unga killar samt att vi fått in eldsjälen Samir som tränare!
Vi började lite trevande, och släppte in några billiga mål mot ett Sannadal, som kom med en laguppställning full av rutin.
Men ju mer vi fick upp pulsen, desto tydligare blev det vilket lag som skulle ta hem matchen. I paus ledde vi med 14-9, och det var häftigt att se vår keeper, Max, spela så grymt bra i sin A-lagsdebut.
I andra började vi lika slar..












